Recent, Şcoala cu clasele I-VIII "Dr. Lazăr Iacob", din Peştiş, a fost gazda unei întâlniri inedite. Zeno Ţipţer, primarul Aleşdului, a fost oaspetele elevilor din clasele VII-VIII, în cadrul unei ore de cultură civică. Primarul le-a vorbit elevilor despre modul de organizare a primăriei şi consiliului local, despre bugetul oraşului. Subiectul pe baza căruia s-au purtat apoi discuţii a fost cel referitor la preocupările privind buna gospodărire a oraşului şi, în special, a localităţilor componente. Surpriza întâlnirii a fost scrisoarea deschisă alcătuită de elevi, cuprinzând problemele satului Peştiş, privitoare la amenajarea şi modernizarea localităţii, citită de eleva Mihaela Popa. Scrisoarea a fost discutată cu primarul, care a trebuit să dea răspunsuri, să stabilească termene şi să promită o mai mare implicare în rezolvarea problemelor satului Peştiş. Amintim, printre acestea: curăţirea Văii Şoimi şi amendarea acelora care aruncă resturi menajere şi gunoaie; amenajarea unui complex sportiv, a unei biblioteci, extinderea curentului electric pe Valea Şinteului. De asemenea, au cerut marcarea şoselei în dreptul celor două şcoli pentru reglementarea circulaţiei pe drumul ce traversează satul şi pentru o protecţie mai mare a elevilor. În încheierea întâlnirii, primarul a primit scrisoarea şi a promis că o va pune pe biroul său, urmărind realizarea celor solicitate. Elevii l-au aplaudat, în speranţa că promisiunile vor deveni fapte.