Primarul de Oşorhei a fost dezarmat
Democratul Ioan Codău, primul gopodar al comunei Oşorhei, nu mai poate utiliza, începând de ieri, cele două arme pe care le deţine, după ce poliţiştii orădeni i-au suspendat permisul de port armă. Urmărit penal, Codău nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru a putea beneficia de un astfel de permis, edilul şef urmând a reintra în posesia acestuia doar în cazul în care nu va fi trimis în judecată.
Ioan Codău este urmărit penal încă din luna februarie a acestui an pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu şi fals material, fiind acuzat de sute de săteni din comuna Oşorhei de mai multe ilegalităţi. Cu toate că se consideră nevinovat, edilul şef a fost nevoit ieri să suporte primele consecinţe pentru faptele sale. Deţinător a unei arme de tip Geco şi a unei arme de vânătoare lisă de calibru 12 mm, primului gospodar i-a fost retras permisul de port armă până la finalizarea cercetărilor. De asemenea, lucrătorii Biroului Arme, Explozibili şi Substanţe Toxice urmează să-i ridice cele două arme. Conform Legii privind regimul armelor şi muniţiilor, una dintre condiţiile esenţiale pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru a beneficia de un permis de port armă este aceea ca respectivul să nu fie învinuit sau inculpat în cauze penale pentru fapte săvârşite cu intenţie, pentru care legea prevede o pedeapsă al cărei maxim special este mai mare de un an. În cazul în care persoana se afla în această situaţie, organul de poliţie competent retrage permisul de armă, cel puţin până la finalizarea dosarului în care persoana în cauză este cercetată. Astfel, cum faptele de care este acuzat Ioan Codău sunt pedepsite de Codul Penal cu ani buni de închisoare, poliţiştii orădeni au aplicat legea, urmând ca, dacă va fi cazul, să dispună şi alte măsuri împotriva primului gospodar al comunei Oşorhei.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.