Sâmbătă dimineaţa, la Tribunalul Bihor, a avut loc tragerea la sorţi pentru desemnarea  preşedinţilor şi locţiitorilor secţiilor de votare pentru desfăşurarea alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012.

Şedinţa a fost prezidată de către vicepreşedintele Tribunalului Bihor, judecătoarea Daniela Jurjuţ Lazăr. În deschiderea şedinţei s-a făcut prezentarea ordinii de zi, după care s-a procedat la tragerea la sorţi a preşedinţilor şi locţiitorilor secţiilor de votare pe baza listelor cu propuneri întocmite de prefectul judeţului Bihor. La şedinţă au participat, din partea Instituţiei Prefectului, Claudia Timofte - director cancelarie Prefectura Bihor, Alice Lupeş - şef serviciu juridic şi Annemarie Borbely - consilier. De asemenea, au mai fost prezenţi, în calitate de observatori, Mircea Gelu Budău - reprezentant al Uniunii Democratice a Slovacilor şi Cehilor din România, Minodor Breje - reprezentant al PPDD, Laviniu Domocoş - reprezentant al USL, Vasile Ghiran - reprezentant al Uniunii Bulgarilor din Banat, iar din partea Primăriei Oradea, consilierii juridici Delia Munteanu şi Mirela Bugle. Tragerea la sorţi s-a efectuat pe funcţii, preşedinte şi locţiitor, acordându-se prioritate magistraţilor şi juriştilor. Un exemplar al listei cuprinzând preşedinţii şi locţiitorii desemnaţi a fost înaintat Prefecturii Bihor. În perioada următoare, vor fi contactate persoanele trase la sorţi. Potrivit Prefecturii Bihor, instructajul pentru preşedinţii şi locţiitorii secţiilor de votare din judeţul Bihor va avea loc în data de 4 decembrie, de la ora 10.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Oradea.

Bihorul, cele mai puţine reclamaţii

Pe de altă parte, Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI) a informat că s-au înregistrat 348 de sesizări în primele două săptămâni de la începerea campaniei electorale, 190 în mediul rural şi 158 în mediul urban. În Bihor, Satu Mare, Telorman şi Olt au fost înregistrate cele mai puţine sesizări. În 136 de cazuri s-au dat contravenţii, valoarea amenzilor aplicate fiind 43.000 de lei, iar 127 vizează infracţiuni, din care 20 pentru mită electorală. Potrivit MAI, 45% dintre plângeri reprezintă sesizări privind nerespectarea locului de afişaj şi distrugere sau degradarea afişelor electorale. În campania electorată pentru alegerile locale s-au înregistrat 1.055 de sesizări în acelaşi interval.