Errare humanum est sed perseverare diabolicum Vigilenţa consilierilor locali orădeni pare din ce în ce mai uşor de adormit, aceştia căzând victime cu uşurinţă presiunilor şi încercărilor de manipulare pe care Primăria Oradea le practică cu regularitate. Ieri, spre exemplu, cei 26 de consilieri prezenţi la şedinţa extrordinară a CLO s-au lăsat pur şi simplu duşi de nas, dându-şi votul fără să crâcnească pentru mandatarea primarului Oradiei în vederea reprezentării CLO într-un proces deja aflat pe rolul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie. O gravă abatere, trecută cu vederea În urmă cu mai bine de o lună, primarul Oradiei formula o cerere de strămutare a procesului dintre CL şi Prefectura judeţului Bihor, cu privire la HCL nr. 516/2005, prin care se aprobau noile tarife de colectare, transport şi depozitare a deşeurilor menajere provenite de la populaţia municipiului Oradea. Încă de atunci semnalam nelegalitatea şi situaţia aberantă prin care cererea de strămutare era semnată de către primarul municipiului Oradea, în situaţia în care pârât era Consiliul Local al municipiului Oradea. Or, CLO, în calitate de pârât în acest dosar, este cel care avea competenţa de a formula o astfel de cerere, care ar fi trebuit să fie supusă dezbaterii şi aprobării, în şedinţa de consiliu, primarul nefiind împuternicit de către consilierii locali să formuleze şi să semneze cererea de strămutare. Însă de toate aceste pertinente observaţii nu au ţinut cont nici consilierii locali orădeni, nici executivul orădean, fiind nevoie de o solicitare expresă venită din partea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a pus în vedere CLO să se conformeze prevederilor legale. În condiţiile în care azi are loc o nouă înfăţişare la ICCJ, executivul orădean, sub presiunea respingerii cererii de strămutare în lipsa calităţii procesuale, s-a văzut obligat să-şi recunoască vina şi să solicite consilierilor orădeni mandatarea primarului, aşa cum ar fi trebuit să facă chiar înainte de a se formula o astfel de solicitare. Însă consilierii locali orădeni se mulţumesc cu un simplu rol decorativ şi nu par să fie deloc deranjaţi de faptul că, într-o astfel de problemă majoră, nu sunt nici măcar consultaţi. Cu toată această evidentă "scăpare" a executivului orădean, consilierii locali nu au îndrăznit să le ceară celor vinovaţi nici de această dată explicaţii, complăcându-se, din nou, în situaţia de a fi puşi în faţa faptului împlinit şi de a fi trataţi ca simple marionete de către staff-ul orădean. Nici prezenţa prefectului nu i-a trezit la realitate Nici măcar intervenţia promptă a prefectului judeţului Bihor nu a reuşit să-i smulgă din această transă. Acesta a dorit să le amintească aleşilor că acuzaţiile care i s-au adus şi care au stat la baza formulării cererii de strămutare sunt nefondate. În cererea de strămutare se face referire la faptul că "mediatizarea excesivă din presa locală, precum şi presiunea exercitată de prefect asupra instanţei au făcut ca hotărârea să fie în mod cert influenţată", primarul Petru Filip acuzând magistraţii Tribunalului Bihor de superficialitate şi părtinire, susţinând că "au fost influenţaţi în luarea deciziilor". Replica prefectului Ilie Bolojan a fost pe măsură: "Nu putem fi de acord cu motivaţia depusă la ICCJ conform căreia instituţia Prefectului face presiuni asupra Justiţiei. Nu am recurs şi nici nu vom recurge vreodată la astfel de practici. Problema de fond este legată de modul de gestionare a serviciului de salubritate. În condiţiile în care va exista o hotărâre prin care să se aprobe caietul de sarcini cu privire la organizarea acestui serviciu, ne retragem acţiunea". La final, fără nici o obiecţie, fără să se arate oarecum stânjeniţi de situaţia umilitoare în care se aflau, puşi fiind în faţa unui fapt împlinit, toţi consilierii locali au votat mandatarea retroactivă a primarului.