Ieri, la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor, a avut loc analiza activităţii desfăşurate de lucrătorii acestei instituţii în anul 2005. Pe lângă conducerea inspectoratului, la bilanţ a fost prezent şi chestorul de poliţie Ştefan Iancu, adjunctul şefului inspectorului general al Inspectoratului General al Poliţiei Române. În urma analizei activităţii desfăşurate de poliţiştii bihoreni în cursul anului 2005, a reieşit faptul că s-a reuşit menţinerea în limite normale a infracţionalităţii, chiar dacă încă mai sunt domenii care trebuie mai bine stăpânite de oamenii legii. În ceea ce priveşte rata criminalităţii raportat la suta de mii de locuitori, judeţul Bihor se află pe locul 41 pe ţară, iar în privinţa infracţionalităţii constatate şi soluţionate, pe locul 15. "Pot să spun că ne aflăm pe primul loc în privinţa fermităţii de care am dat dovadă şi asta se vede din numărul mare de persoane arestate şi trimise în judecată. Am obţinut rezultate bune, la care nu puteam ajunge fără ajutorul colegilor noştri din cadrul parchetelor şi instanţelor din judeţ", a precizat comisar Liviu Popa, şeful IPJ Bihor. Pe de altă parte, chiar dacă a considerat satisfăcătoare rezultatele obţinute de poliţiştii bihoreni, chestorul Ştefan Iancu a adăugat că şi în judeţul nostru trebuie făcute mai multe eforturi în privinţa eradicării infracţionalităţii stradale. "Mă refer aici la un fenomen care trebuie prevenit şi ţinut sub control mai bine: tâlhăriile. Sigur, pentru acest lucru este nevoie de oameni, dar şi de dotări tehnice corespunzătoare. Poliţia bihoreană a beneficia în curând de autoturisme noi, aşa că sperăm să stopăm aceste infracţiuni", a declarat Ştefan Iancu. În acest sens, şeful IPJ a anunţat că are în vedere montarea unui sistem de supraveghere video în municipiul Oradea, în special în zonele cu criminalitate ridicată, dar şi la ieşirile din oraş. Practic, vor fi amplasate camere video care vor supraveghea non-stop zona vizată şi va exista un dispecer de serviciu permanent, care va putea anunţa în timp util echipajele din teren despre locul în care se comite o infracţiune. "Suntem într-o stare avansată cu acest proiect şi avem deja în vedere o societate care va monta instalaţiile. Nu pot spune exact când se va întâmpla acest lucru, dar sper ca, până la următorul bilanţ, să îl putem trece la realizări", a adăugat şeful IPJ Bihor. Pe de altă parte, după evaluarea activităţii inspectoratului, în perioada imediat următoare va avea loc şi evaluarea inspectorilor şefi, Liviu Popa urmând să primească, la rândul său, un calificativ din partea superiorilor.