Poliţişti de frontieră bihoreni, cercetaţi de Serviciul Anticorupţie Suceava
Serviciul Teritorial Anticorupţie Suceava cercetează mai mulţi poliţişti de frontieră bihoreni acuzaţi că au facilitat unor suceveni trecerea ilegală a frontierei, unele persoane trecând ilegal graniţa chiar cu maşina poliţiei de frontieră.
Şeful Serviciului Teritorial Anticorupţie (STA), comisar şef Nicolae Dominciuc, a declarat, ieri, într-o conferinţă de presă, că acest serviciu face cercetări într-un dosar privind fapte de trafic de influenţă şi luare de mită comise de cadre de la Poliţia de Frontieră din zona de vest a ţării. "În acest caz a fost deja arestat un agent de poliţie de la PTF Valea lui Mihai", a spus Dominciuc.
El a explicat că cercetările în acest caz au fost efectuate de STA Suceava întrucât în cauză a fost vorba de persoane din judeţul Suceava care au trecut ilegal frontiera. "Noi am stabilit, în urma cercetărilor, că peste o sută de persoane au trecut ilegal frontiera prin Punctele de Trecere a Frontierei de la Valea lui Mihai, Nădlac, Săcueni. În acest caz, am identificat trei poliţişti de frontieră implicaţi în caz şi s-a stabilit că o parte din persoane au fost trecute ilegal frontiera cu maşinile poliţiei de frontieră", a mai spus Dominciuc. El a precizat că în acest dosar competenţa va fi declinată în favoarea procurorilor din Bihor.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.