Primăria Oradea recunoaşte, timid, după aproape un an de la promovarea proiectului de construcţie a noului pod rutier din zona Sovata că acesta va crea disconfort locatarilor din zonă. Astfel, executivul orădean va solicita, mâine, Consiliului Local, care se reuneşte într-o şedinţă extraordinară, ca trei blocuri de locuinţe de pe strada Sovata să fie incluse în programul de reabilitare termică pe anul 2011.

În raportul de specialitate, care însoţeşte proiectul de hotărâre, se arată că realizarea obiectivului de investiţie pod peste Crişul Repede pe relaţia strada Oneştilor - Sovata - Fagului - Carpaţi - Dacia conduce "la crearea unui disconfort pentru proprietarii de apartamente din blocuri, din cauza distanţei mici de amplasament a noului pod rutier faţă de aceste imobile, din cauza creşterii traficului rutier din zonă şi implicit a poluării aerului cu gaze cu efect de seră, precum şi creşterea poluării sonice". Toate aceste aspecte au fost ridicate de către locuitorii din zonă, care s-au opus în urmă cu un an construirii podului, însă, la acea vreme, conducerea executivului a minimalizat impactul negativ al proiectului. Acum, conducerea Primăriei Oradea se vede nevoită să recunoască un adevăr general valabil. "Introducerea celor trei blocuri în programul local de reabilitare termică se datorează unui caz special, construcţia noului pod din zonă, amplasat la o distanţă foartă mică de blocuri", ne-a declarat Micu Cristalin, specialist în cadrul Compartimentului Eficienţă Energetică din cadrul Primăriei Oradea. Acesta a precizat că programul local de reabilitare presupune aplicarea normelor prevăzute în OUG nr.18/2009, şi anume 50% din valoarea de execuţie trebuie soportată de la bugetul de stat; 30% - de la bugetul local al municipiului Oradea, respectiv 20% - din fondul de reparaţii al asociaţiei de proprietari. "Nu ştiu în ce măsură ar putea începe lucrările în această toamnă. Reabilitarea termică presupune realizarea pereţilor exteriori, tâmplărie exterioară şi înlocuirea reţelelor de la subsol", a mai precizat Micu Cristalin.

Lucrările la noul pod rutier trebuie să fie finalizate până pe data de 12 octombrie, însă, e greu de crezut că locatarii vor putea fi protejaţi de zgomot şi noxe începând chiar cu această dată.