PNL Bihor a lansat, ieri, campania "Coaliţie împotriva corupţiei", în cadrul căreia vor prelua plângerile cetăţenilor cu privire la cazurile de corupţie cu care aceştia s-au întâlnit şi vor sesiza instituţiile abilitate pentru soluţionarea lor. Liberalii se angajează să urmărească parcursul plângerilor şi să informeze cetăţenii cu privire la finalitatea demersurilor făcute. În acest sens, la sediul PNL Bihor a fost înfiinţat un centru de consultanţă, petiţiile cetăţenilor urmând să fie preluate de membri ai acestei formaţiuni care au pregătire în legislaţia anticorupţie. Campania a fost iniţiată de conducerea centrală a partidului şi se va desfăşura la nivelul fiecărui judeţ. Vicepreşedintele PNL Oradea, Claudiu Oros, a declarat că liberalii nu îşi propun să rezolve cazurile de corupţie, ci să le identifice şi să le transmită autorităţilor abilitate să lupte împotriva corupţiei. "PNL are rol de curea între cetăţeni şi instituţiile abilitate pentru rezolvarea problemelor de corupţie. Campania se va derula pe o perioadă de două luni, urmând ca, la începutul lunii iulie, să tragem concluziile", a precizat Oros, care a mai adăugat că sunt aşteptate reclamaţii atât din partea cetăţenilor, cât şi a ONG-urilor bihorene. De asemenea, sesizările pot fi făcute şi liderilor organizaţiilor PNL din judeţ, dar şi aleşilor locali şi judeţeni sau celor doi parlamentari pe care această formaţiune politică îi are.