Centrul Militar Zonal Bihor a demarat, ieri, activitatea de încorporare a recruţilor din seria iunie 2006. Astfel, în perioada 8 mai - 10 iunie, vor fi încorporaţi recruţii din contingentele 1971-1986, născuţi până la 22 iunie 1986, precum şi la cerere, recruţii născuţi în perioada 22 iunie 1986 - 31 decembrie 1987. Penultima serie de încorporare a demarat ieri, ultima urmând să aibă loc în luna decembrie a acestui an. Tot acum vor fi verificaţi în vederea încorporării şi absolvenţii de învăţământ superior cu diplomă de licenţă, în limita locurilor repartizate. Astfel, peste 200 de tineri bihoreni urmează să fie repartizaţi în structurile MApN, dar mai ales în structurile MAI, iar la sfârşitul acestui an vor putea fi primii soldaţi angajaţi voluntar. Militarii care în luna decembrie nu doresc să mai facă parte din structurile armatei vor avea stagiul militar satisfăcut şi se vor putea bucura de toate drepturile unui soldat care a făcut armata un an. Ieri, în prima zi a activităţii de încorporare, s-au prezentat toţi tinerii care au primit ordin de chemare, reprezentanţii CMZ declarând că bihorenii sunt disciplinaţi şi respectă data şi ora la care trebuie să fie prezenţi la Comisia Locală, până acum neînregistrându-se nici o absenţă. Tinerii vor fi supuşi unor teste psihice şi medicale, iar cei care vor fi declaraţi apţi vor ajunge în unităţile militare care au locuri disponibile. Pe de altă parte, recruţii cu afecţiuni medicale se vor prezenta obligatoriu cu documentele de la medic, pentru recruţii plecaţi în străinătate mai mult de 45 de zile, membrii familiei se vor prezenta la comisie pentru clarificarea situaţiei militare. Cei cu greutăţi familiale care vor să amâne plecarea în armată sau să fie scutiţi de serviciul militar vor prezenta de asemenea comisiei documentele care atestă starea socială. "Asigurăm recruţii şi familiile acestora de întreaga noastră înţelegere pentru rezolvarea legală şi corectă a eventualelor probleme existente", a precizat Liviu Popa, purtător de cuvânt al CMZ.