Clubul Exclusive Dans din Oradea a fost reprezentat, în perioada 3-5 noiembrie, de câteva din perechile sale „de aur” la una dintre cele mai prestigioase competiții de dans sportiv: Transylvania Grand Prix, Sibiu.

Competiția a găzduit două campionate mondiale, și anume WDSF World Championship Adult Latin și WDSF World Championship Junior 2 Standard. Perechile clubului, care au participat în această competiție, au fost însoțite de antrenorii lor: Florin Culda, Oana Veszi și Robert Szabo.

„Suntem mândri de prestația perechilor noastre care, prin muncă susținută și devotament, au reușit performanțe spectaculoase”, transmit antrenării sportivilor.

Iată rezultatele acestora:

Medalii de aur: cel mai semnificativ rezultat - Paul Păscar - Jessyka Hill - locul 1, Rising Star Latino, din 47 perechi participante din întreaga lume. Aceeași pereche a obținut la o categorie superioară de vârstă un alt rezultat remarcabil: Paul Păscar - Jessyka Hill WDSF World Open Latin Adult - locul 31 din 79 perechi; Răzvan Gale - Raysa Borza, locul 1 Open basic latino, 16-35 ani; Liviu Gale - Maya Ivan, locul 1 Open Basic, 12-15 ani; Liviu Gale - Maya Ivan, locul 12 Open, 14-15 ani; Liviu Gale - Maya Ivan, locul 29 WDSF, 16-18 ani.

Medalii de bronz: Sebastian Pușcaș - Miruna Miheș, locul 3, D 12-15 ani; Sebastian Pușcaș - Miruna Miheș, locul 16, Basic latino, 12-15 ani; Sebastian Pușcaș - Miruna Miheș, locul 15, Basic standard, 12-15 ani.

Finaliști: Șerban Vancea - Sofia Mangra, locul 4, Hobby 6-9 ani; Mihai Moleriu - Iulia Checiu, locul 5, Open latino, 14-15 ani; Mihai Moleriu - Iulia Checiu, locul 24, WDSF Open youth.

Semifinaliști: Sebastian Burcă - Alexandra Burcă, locul 8, clasa E, 10-11 ani; Sebastian Burcă - Alexandra Burcă, locul 13, Open standard, 10-11 ani;

Sebastian Burcă - Alexandra Burcă, locul 13, Open latino, 10-11 ani; Dominic Vekony - Teodora Dumitru, locul 9, D 12-15 ani, loc 20 Open basic, 12-15 ani; Koti Erik - Lukacs Jennifer, locul 9, Open basic, 16-35 ani; Szilagyi Patrik - Sofia Feier, locul 10, E 14-15 ani, locul 23, Open basic 12-15 ani.

„De cele mai multe ori există convingerea că talentul este întotdeauna mai important decât efortul depus. În sport, ca în viață, efortul te poate face mai puternic, mai abil și mai concentrat, amplificând exponențial talentul. Suntem mândri de talentul, dar mai ales de efortul investit de toate perechile clubului nostru, precum și de performanțele tuturor sportivilor noștri „de aur”, menționează antrenorii Clubului Exclusive Dans Oradea.