Ieri, la sediul Sucursalei Bihor a Loteriei Române s-a desfăşurat festivitatea de înmânare a cheilor de la patru auroturisme Dacia Logan, câştigate la categoria a II-a, la Loto 6/49, la extragerea din 13 noiembrie 2005. După ce la extragerea din 20 noiembrie, Ioan Silaghi, din Marghita, a câştigat o Dacia Logan, alţi bihoreni au fost desemnaţi ca beneficiari a patru autoturisme. Câştigătorii sunt Petru Torjoc, din Oradea, Petru Varga, din Oradea, şi Petru Bonta, din Tinca, cel din urmă jucând împreună cu o altă familie, biletul dovedindu-se a fi câştigător. Valoarea totală a premiului la categoria a II-a este de aproximativ un miliard de lei, în care este inclus şi autoturismul. "Joc constant de apromimativ 20 de ani şi de fiecare dată pun numere preferate: zile, luni de naştere etc.", ne-a declarat Petru Torjoc. În ceea ce-l priveşte pe Petru Varga, acesta a luat biletul deja completat şi norocul i-a surâs. "Numerele erau completate, am întrebat dacă pot alege acel bilet. Norocul a făcut ca acele numere să fie cele extrase", a precizat Petru Varga. În ceea ce-i priveşte pe ceilalţi doi câştigători, ambii din Tinca, aceştia au jucat împreună o variantă cu şapte numere. "Joc împreună cu familia Nan din Tinca de aproximativ doi ani şi aleg la întâmplare numerele. Ca să câştigi, trebuie să joci. Dumnezeu să le ajute tuturor celor care au jucat", a încheiat Petru Bonta.