Noi locuri de joacă pentru copiii orădeni
Începând de anul viitor, în municipiul Oradea, vor fi demarate lucrări de amenajare şi dotare a locurilor de joacă pentru copii, precum şi lărgirea unora dintre cele deja funcţionale. Potrivit declaraţiei viceprimarului Rozalia Biro, locul de joacă din Parcul 1 Decembrie va fi mărit de la 500 metri pătraţi la 2.000 metri pătraţi şi înconjurat cu un gard, care va fi închis pe perioada nopţii.
Un alt obiectiv aflat în atenţia Executivului local este Parcul Petofi, locul de joacă de aici urmând să fie lărgit până la 900 metri pătraţi, în acest caz nefiind nevoie de instalarea unui gard împrejmuitor. De asemenea, Primăria intenţionează să revitalizeze Parcul I.C. Brătianu, prin organizarea de evenimente artistice şi nu numai, precum şi prin amenajarea unui loc de joacă modern. În acest an, vor fi demarat procedurile de achiziţionare a aparatelor de joacă, pentru ca, în primăvară, acestea să poată fi instalate şi utilizate. Pentru anul viitor, se m are în vedere înfiinţarea de locuri de joacă lângă căminul Moreni, pe străzile Leonardo Da Vinci, Clujului, Nufărul, Sadoveanu, Cazaban, în parcurile Ghioceilor şi Onisifor Ghibu, precum şi unul în Episcopia Bihor. Bugetul total estimat pentru realizarea acestor obiective este de 2 miliarde de lei.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.