O firmă lăsată de izbelişte şi autorităţi depăşite de situaţie au creat o situaţie fără precedent în judeţ. Mina Băiţa a fost abandonată de cei câţiva muncitori care scoteau zilnic apa din galerii. Dacă utilajele şi pompele vor fi inundate, nimeni nu mai poate salva mina de la inundarea ei completă. Pericolul este iminent, deoarece galeriile inundate se pot revărsa în pâraiele şi râurile de suprafaţă, contaminându-le cu metale grele. De aici şi până la poluarea Crişului Negru până taman în Ungaria nu este decât un pas.

Cei 25 de muncitori care pompau apa din subteran şi asigurau un minim de securitate la Mina Băiţa au încetat lucrul. Ieri le-a expirat contractul individual de muncă cu Olserv Min, cea care a preluat societatea Mineral Mining, aflată acum în insolvenţă, iar lichidatorul judiciar nu a dat niciun semn că ar dori să le prelungească contractele. „Toţi muncitorii au plecat de la mină. Contractele de muncă ne-au expirat astăzi (ieri - n.r.), aşa că nu mai avem nicio calitate să intrăm în mină. Nimeni nu ne-a întrebat nici măcar dacă mai vrem să lucrăm aici", ne-a declarat ieri Alexandru Iştoc, fostul lider de sindicat al angajaţilor de la Mineral Mining. Acesta spune că l-a anunţat şi pe prefectul Gavrilă Ghilea de situaţie, dar nu a primit niciun sfat. Iştoc spune că în mod sigur astăzi utilajele din galerii şi pompele vor fi inundate şi scoase din uz, pentru pomparea apei trebuind aduse altele noi. „Nu ştiu cât va dura până să se inunde mina, însă am vorbit cu un geolog care mi-a spus că mina se va inunda în mod clar şi va ajunge în oraşul Nucet, unde iese o galerie. Va ajunge în Crişul Băiţei, de acolo, în Crişul Negru şi vom avea probleme şi cu Ungaria. Apa spală numai metale grele, deci e clar că va fi contaminată", a spus Iştoc. Şeful Agenţiei Judeţene pentru Resurse Minerale, Radu Miron, a confirmat riscurile prezentate de Iştoc. „Acest obiectiv este arondat Inspectoratului Judeţean din Alba, însă, din cunoştinţele mele, există posibilitatea să fie probleme precum inundarea galeriei, respectiv ca apa din mină să ajungă în oraşul Nucet. Totuşi, acestea nu sunt certitudini. Trebuie făcute nişte studii pentru a şti cu siguranţă", a explicat Miron.

Recurs la memorie

Problemele de la Mina Băiţa au debutat în februarie 2010, când minerii s-au blocat timp de două zile în subteran, nemulţumiţi că nu şi-au primit salariile. Pe atunci, SC Mineral Mining SRL, cu patronat suedez, era cea care exploata mina. Ulterior, minerii de la Băiţa au protestat, declanşând greva foamei, dar şi blocându-se în subteran. În iunie anul trecut acţionarul suedez al firmei a renunţat la afacere, iar minerii din Băiţa au preluat firma Mineral Mining. Aceştia au cedat controlul firmei către Olserv Min SRL, societate controlată de Federaţia Naţională Mine Energie, condusă de Marin Condescu. Din luna octombrie a anului trecut, la mina din Băiţa au mai rămas angajaţi doar 25 de muncitori responsabili cu securitatea exploatării, dar care nu au primit salarii de aproape un an de zile. La sfârşitul lunii octombrie 2010, la Prefectura Bihor a avut loc o întâlnire a reprezentanţilor autorităţilor judeţului pe probleme de mediu şi protecţie civilă, care împreună cu administratorul judiciar şi reprezentanţi ai societăţii au căutat să identifice riscurile situaţiei de la mină. Atunci s-a recunoscut că există un pericol potenţial pentru zonă, dacă galeriile sunt inundate, apele din subteran contaminate cu minerale grele pot la rândul lor să contamineze apele de suprafaţă.

Abatajul şi şantajul?!

Cu toate acestea, reprezentanţii Prefecturii Bihor şi cei ai Agenţiei pentru Protecţia Mediului (APM) susţin că, deocamdată, la Mina Băiţa nu există risc de inundaţii şi nici acela ca apa care a spălat metale grele să iasă la suprafaţă, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Domnul prefect ştie ce se întâmplă la Băiţa, iar instituţiile abilitate monitorizează atent situaţia, ca să nu devină una de risc pentru populaţie. Deocamdată nu există niciun pericol de inundaţie în mină sau de revărsare a apelor în exterior", a declarat, ieri, purtătorul de cuvânt al Prefecturii Bihor, Florin Ardelean. Totodată, acesta a precizat că prefectul nu are cum să intervină în conflictul de muncă dintre angajaţi şi firma care exploatează mina. Directorul Agenţiei pentru Protecţia Mediului Bihor, Ovidiu Dăescu, a susţinut, la rândul său, că mina nu va fi inundată. "Acolo sunt nişte pompe ce nu pot fi oprite oricum. APM nu are nicio autoritate în acest domeniu, însă părerea mea este că această mină nu poate fi inundată, nici apa nu poate ieşi la suprafaţă. Mai degrabă văd vorbele minerilor ca un fel de şantaj, dar nu cred că s-ar putea întâmpla aşa ceva", a declarat Dăescu.

Şomeri fără acte

Directorul executiv al AJOFM Bihor, Dorel Drăghici, spune că situaţia angajaţilor de la Băiţa este delicată. În mod normal, lichidatorul judiciar trebuie să ia legătura cu instituţia pentru a comunica situaţia juridică a angajaţilor care au mai rămas. De asemenea, foştii angajaţi ar putea beneficia de nişte bani.  „Conform Legii de garantare a drepturilor salariale, putem plăti trei salarii minime foştilor angajaţi, cu condiţia ca firma să fie în insolvenţă judiciară. Numai că administratorul financiar sau lichidatorul trebuie să ne contacteze pentru a întocmi actele pentru foştii angajaţi", ne-a declarat Dorel Drăghici.

De asemenea, directorul transmite că foştii angajaţi pot beneficia de indemnizaţie de şomaj dacă în ultimele 24 de luni firma a cotizat la fondurile de asigurări sociale măcar 12 luni, deoarece „angajaţii nu au nicio vină", pentru faptul că angajatorul nu s-a achitat de obligaţia virării acestor bani.