Poliţiştii de frontieră bihoreni se pregătesc să facă faţă numărului mare de români aşteptaţi să intre în ţară în aceste zile. Pentru ca traficul în Vama Borş să se desfăşoare fără probleme, autorităţile de frontieră s-au pregătit deja să suplimenteze numărul lucrătorilor, dar şi cel al benzilor la intrarea în ţară. Apropierea Sărbătorilor de Paşte a făcut ca autorităţile de frontieră din Bihor să ia anumite măsuri pentru a preîntâmpina formarea ambuteiajelor în zilele următoare. Poliţiştii de frontieră se aşteaptă ca, începând de mâine, numărul celor care intră în ţară să crească semnificativ. Unul dintre motivele pentru afluxul mare de turişti este şi acela că la începutul anului s-a renunţat la ridicarea paşapoartelor în cazul persoanelor care au depăşit termenul de 90 de zile de şedere în afara ţării. Cele mai multe persoane aşteptate însă să vină în România sunt conaţionalii noştri care lucrează în străinătate şi care vor veni în România pentru a-şi petrece sărbătorile alături de familiile lor. "Ne aşteptăm încă de la începutul acestei săptămâni la creşterea traficului la intrarea în ţară, motiv pentru care s-au luat deja măsuri. Dacă va fi cazul, va fi suplimentat numărul poliţiştilor care lucrează într-o tură, putându-se apela chiar şi la cei care sunt liberi. Şi numărul benzilor de circulaţie va fi suplimentat, astfel că la intrare vor exista zece benzi", a precizat Mircea Chiorean, purtătorul de cuvânt al Direcţiei Poliţiei de Frontieră Oradea. Pe de altă parte, tot pentru a se evita aglomeraţia în Vama Borş, românii sunt sfătuiţi să intre în ţară şi prin celelalte puncte de trecere a frontierei de pe graniţa de vest.