Preşedintele PSD Bihor, Mihai Bar, a declarat zilele trecute că numai doi dintre cei cinci primari curtaţi de PD au părăsit partidul pe care-l conduce, ceilalţi confirmând că rămân social-democraţi. Pe de altă parte, democraţii susţin că cei cinci au semnat deja adeziunile şi urmează să dezvolte organizaţii ale democraţilor în zonele respective. Liderul social-democraţilor bihoreni a anunţat că primarul din Criştioru de Jos a fost ademenit să intre în PD de către senatorul acestei formaţiuni politice, Radu Ţârle, cel care "a dus jumătate din Oradea în America". Potrivit afirmaţiilor lui Bar, parlamentarul democrat ar fi promis, în faţa unei săli întregi, că, dacă primarul se înscrie în PD, va "rezolva" drumul Sălişte-Poiana, lucrare a cărei valoare se ridică la suma de 5 miliarde de lei. De asemenea, primarului din Sânnicolau Român i s-au promis 400 de milioane de lei de la buget, precum şi realizarea unui proiect în valoare de 1,5 miliarde de lei. Mihai Bar susţine că Primăria din Sânnicolau Român ar fi primit, oricum, cele 400 de milioane de lei, potrivit noilor reglementări. "Nu am nici o durere sufletească atunci când, astfel de oameni, care se vând «pentru binele comunităţii», pleacă din partid. Mi se pare absolut jenant să-i cumperi pe primari şi apoi să te lauzi în conferinţă de presă că aceştia se înghesuie să intre în partid. Aceasta nu are nimic de-a face cu o democraţie normală", a declarat preşedintele PSD Bihor. În ceea ce-i priveşte pe ceilalţi trei primari, din Gepiu, Săcădat şi Tărcaia, Bar susţine că aceştia i-au promis că nu vor pleca din PSD. Vicepreşedintele PD Bihor, Nicuşor Lepădatu, a ţinut însă să confirme declaraţia dată săptămâna trecută de liderul acestei formaţiuni, susţinând că, de fapt, primarii au semnat deja adeziunile. De asemenea, acesta a mai precizat că, înainte de a face anunţul respectiv, conducerea PD Bihor a avut acceptul persoanelor vizate.