Tenorul Ludovic Spiess, fost ministru al Culturii şi director al Operei Naţionale din Bucureşti, a murit, ieri, în timpul unei partide de vânătoare, desfăşurată la Drăgăneşti - judeţul Teleorman. Potrivit martorilor oculari, Ludovic Spiess, aflat la Drăgăneşti-Vlaşca, ar fi suferit un atac de cord, el căzând din picioare. Ludovic Spiess s-a născut pe 13 mai 1938, la Cluj Napoca. Liceul teoretic l-a început la Mediaş, dar l-a terminat la Braşov. A frecventat cursurile şcolii populare de artă din Braşov şi s-a specializat la Milano în arta cântatului. Spiess a fost solist permanent la Teatrul muzical din Braşov (ianuarie-septembrie 1962), Teatrul de Operetă Bucureşti (1962-1964) şi Opera Română Bucureşti (1964-1988). El a dezvoltat şi o considerabilă carieră internaţională, fiind prezent timp de 20 de ani pe marile scene ale lumii. Între 19 octombrie 1991 şi 19 noiembrie 1992 a fost ministru al Culturii şi Cultelor. Împreună cu muzicologul Iosif Sava a realizat cartea "Cu Ludovic Spiess prin teatrele lumii". În 2001 a fost numit director interimar al Operei Naţionale Bucureşti, funcţie ocupată până în 2005. În 2004 a primit titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii Naţionale de Muzică. De-a lungul timpului, Spiess a fost distins cu numeroase distincţii, precum premiul întâi la Toulouse (1964), premiul întâi la Concursul de canto de la Rio de Janeiro (1965) şi tot cu premiul întâi, în Olanda (1966). Avea ca pasiuni vânătoarea şi pescuitul fiind colecţionar de opere de artă.