Lucrările de mântuială, monitorizate de Primărie
Executivul local orădean, exasperat de superficialitatea cu care antreprenorii au finalizat lucrările de introducere a diverselor reţele în carosabil, a decis să nu mai semneze nici un proces-verbal de recepţie, atâta timp cât trotuarul afectat nu a fost readus la stadiul iniţial.
Cine sapă groapa altuia...
Ca nici într-un alt an, în 2005, în Oradea, kilometri întregi de carosabil şi trotuar au fost ţinta predilectă a firmelor de telefonie, de cabluri electrice, de apă, canalizare şi termoficare, care au desfăşurat o amplă campanie de introducere a cablajelor subterane sau de înlocuire a reţelelor. Importanţa acestor intervenţii nu este contestată de nimeni, dar la finalizarea acestora, grăbiţi să deschidă noi fronturi de lucru, firmele lasă în urma lor haos. Tranşeele sunt abandonate fără a fi acoperite, spaţiile verzi distruse, iar pe marginea drumurilor zac bucăţi din asfaltul decopertat. De asemenea, în puţinele cazuri în care s-a mai intervenit la readucerea carosabilului la stadiul iniţial, lucrările au fost făcute de mântuială, bitumul folosit fiind din cea mai proastă calitate. "Modul în care aceste firme înţeleg să-şi facă treaba ţine de respectul faţă de oraş. Dacă aceste societăţi nu aduc carosabilul la nivelul la care au preluat amplasamentul, la anul nu vor mai primi autorizaţii pentru noi lucrări care să impice desfacerea trotuarelor", a declarat primarul Petru Filip.
O firmă prea mică pentru o lucrare aşa de mare?
În ce priveşte modul în care firma Keviep înţelege să-şi onoreze angajamentele luate în privinţa lucrărilor de canalizare pe cele 134 de străzi, ritmul de muncă al acesteia a fost din nou luat în discuţie. "Dacă nu-şi vor schimba ritmul de lucru, termenul din septembrie 2006 prevăzut în contract pentru realizarea investiţiei este aproape imposibil de realizat", a mai declarat primarul Oradiei. În ce priveşte finalizarea lucrărilor de pe tronsonul strada M. Eminescu-Dunării, Keviep a mai primit o păsuire de încă două săptămâni, însă specialiştii din cadrul PMO sunt mult prea rezervaţi asupra acestei date. Oricum nu e foarte mare graba, ţinând cont că până la această dată executivul local nu a fost în măsură să organizeze licitaţia pentru desemnarea executantului privind infrastructura.
La pas, pe pietonală
Deşi reabilitarea zonei pietonale era un obiectiv stabilit încă de anul trecut, autorităţile locale, mizând pe faptul că oricum Keviep va întârzia suficient de mult predarea amplasamentului pe Corso, au tergiversat, la rândul lor, cu aproape un an desemnarea firmei care va trebui să amenajeze zona centrală. A fost elaborat un studiu de fezabilitate care a stabilit că valoarea investiţiei se va ridica la 44 miliarde lei, care presupune îmbrăcarea cu pavele de granit a pietonalei şi asigurarea unor reţele de iluminat. Soluţia propusă în realizarea infrastructurii priveşte folosirea şi a calupurilor utilizate în Parcul Petofi în paralel cu cuburi noi de granit, mai deschise la culoare. Au fost culese mai multe informaţii de la furnizorii de materiale, cum ar fi carierele de la Simeria, Baia Mare, Sighet şi Vişeu.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.