Lucrări de amenajare în holul Prefecturii
Din luna decembrie a anului trecut, la sediul Prefecturii au început lucrări de amenajare în holul de la intrarea în instituţie. Potrivit declaraţiilor prefectului Ilie Bolojan, aici va fi mutat biroul de relaţii cu publicul. Lucrările se preconizează a fi finalizate până la sfârşitul lunii februarie.
În anul 2005, Prefectura Bihor a primit, de la bugetul de stat, trei miliarde de lei pentru reparaţii curente. Din aceşti bani au fost efectuate lucrări de înlocuire a acoperişului, valoarea totală a acestora ridicându-se la suma de 1,5 miliarde. Din restul de bani, conducerea Prefecturii a decis să reamenajeze intrarea în incinta instituţiei, astfel încât, la etaj, să fie mutat biroul de relaţii cu publicul. Considerând că anul trecut Prefectura a fost deficitară în ceea ce priveşte audienţele, după terminarea lucrărilor, în biroul de relaţii cu publicul se va afla în permanenţă un jurist, care să-i ajute pe cetăţenii care apelează la această instituţie. Acesta se va ocupa inclusiv de îndrumarea şi programarea bihorenilor la instituţiile de competenţa cărora ţine rezolvarea problemelor lor. De asemenea, prefectul Ilie Bolojan a precizat că se are în vedere stabilirea unui orar special pentru persoanele cu dizabilităţi, audienţele urmând să fie organizate la sediul Casei Judeţene de Pensii, deoarece această instituţie dispune de rampe care să permită accesul lor în clădire. O dată cu lucrările la holul de acces în Prefectură, s-a decis amenajarea unei săli de şedinţe, precum şi mărirea spaţiului destinat Serviciului de integrare europeană. Costul total al acestor lucrări se ridică la aproximativ 1,5 miliarde lei.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.