La Helsinki, episcopul greco-catolic de Oradea, observator din partea CCEE
La Helsinki, a avut loc recent întâlnirea ecumenică regională a Forumului Creştin Global. Au participat delegaţi din ţările baltice şi din ţările scandinave, iar din partea CEC (Consiliul Bisericilor Europene), CCEE (Consiliul Conferinţelor Episcopilor Catolici Europeni), EEA (Alianţa Evanghelică Europeană) şi PEF (Comuniunea Penticostală Europeană), fiind prezent câte un observator la această întâlnire. La invitaţia GCF, PS Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, a fost trimis ca observator din partea CCEE.
În prima zi a întâlnirii, fiecare participant a făcut o prezentare personală şi a bisericii din care face parte. Au urmat rapoartele naţionale în care au fost prezentate iniţiativele ecumenice şi de cooperare la nivel local, precum şi exemple de susţinere a minorităţilor. S-a ajuns la concluzia că întâlnirea responsabililor bisericilor la diverse nivele şi cu orice ocazie este foarte importantă pentru a se cunoaşte reciproc; pentru a împărtăşi celorlalţi experienţele; pentru a face distincţie între evanghelizare şi prozelitism; pentru a se acorda mai mult spaţiu imigranţilor şi vieţii ecumenice; pentru a se explora bogăţia teologico-spirituală, precum şi problemele etice contemporane etc. Participanţii la acest Forum s-au angajat să transmită aceste valori peste tot, acolo unde vor avea posibilitatea.
Forumul Creştin Global este o mişcare, un proces de apropiere şi de cunoaştere informală neinstituţionalizată, care doreşte să grupeze creştinii penticostali şi evanghelici care nu fac parte din KEK (Consiliul Mondial al Bisericilor) şi nici din CEC (Consiliul Bisericilor Europene).
Comentarii
Nu există nici un comentariu.