Sala festivă a Liceului "Nicolae Bălcescu" din Gyula, Ungaria, a găzduit luni, 14 noiembrie, cea de-a treia acţiune desfăşurată în cadrul proiectului "Interferenţe culturale", demarat în anul 2003, de Fundaţia Academia Civică - Filiala Bihor. De această dată, proiectul s-a derulat în parteneriat cu Teatrul de Stat pentru Copii şi Tineret "Arcadia" Oradea şi Uniter şi a vizat prezentarea piesei "Apolodor, pinguinul călător". Gyula, Centrul cultural al românilor din Ungaria Luni dimineaţă, o delegaţie, formată din reprezentanţi ai Fundaţiei Academia Civică - Filiala Bihor, ai Teatrului de Stat pentru Copii şi Tineret "Arcadia", actorul Eugen Ţugulea, Smaranda Burcă, directoarea adjunctă a Şcolii cu clasele I-VIII nr.16 din Oradea, precum şi trei elevi de la Liceul de Artă, a trecut graniţa în Ungaria, pentru a face o surpriză elevilor de la Liceul "Nicolae Bălcescu" din Gyula. Oraşul reprezintă Centrul cultural al românilor din Ungaria, fiind una din cele mai vechi şi mai pitoreşti aşezări urbane din judeţul Bichiş. Românii din această localitate au fost colonizaţi în număr considerabil în primele decenii ale secolului al XVIII-lea. Prima şcoală medie românească din Ungaria Cu mai bine de jumătate de veac în urmă, în toamna anului 1949, şi-a deschis porţile prima şcoală medie românească din Ungaria de azi. Până în anul 1960, la Liceul "Nicolae Bălcescu" s-a predat numai în limba română, astăzi însă predarea este bilingvă. La această şcoală, sosesc tineri din satele populate şi de români: Aletea, Apateu, Bătania, Bedeu, Chitighaz, Micherechi, Otlaca-Pustă şi Săcal. În urmă cu 24 de ani, a fost dat în folosinţă edificiul din Oraşul Mare Românesc din Piaţa Liceum nr.2, în care, şi în zilele noastre, funcţionează Liceul, Şcoala generală şi Căminul de elevi. Cel din urmă constituie o parte a Centrului Cultural Românesc, din cei 350 de elevi ai instituţiei, 133 fiind cazaţi la cămin. Directoarea şcolii, dr. Maria Gurzău Czegledi, ne-a mărturisit că, după absolvire, aproximativ 80-90% dintre tineri urmează cursuri în cadrul unor facultăţi din Budapesta, Debreţin, sau în diverse centre universitare din România (Oradea, Cluj-Napoca, Timişoara etc.). Actorii orădeni aplaudaţi la scenă deschisă "Liceul nostru colaborează cu mai multe instituţii de cultură din România, iar faptul că astăzi (n.r. - luni) îi avem în mijlocul nostru pe actorii Teatrului «Arcadia» este o bucurie şi o onoare, deopotrivă. Ne asumăm astfel sarcina de a fi un leagăn de cultură generală şi un focar de cultură românească", ne-a declarat dr. Maria Gurzău. După lansarea în 2003 a volumului bilingv "Corabia cu poeţi" şi întâlnirea cu scriitorii orădeni la Gyula, cea de-a treia acţiune desfăşurată în cadrul proiectului "Interferenţe culturale" a fost prezentarea piesei "Apolodor, pinguinul călător", de Gellu Naum. Din distribuţie au făcut parte Zentania Lupşe, Igor Lungu şi Rin Tripa. Adaptarea scenică şi regia artistică aparţin lui Ion Mâinea, scenografia purtând semnătura Oanei Cernea. "Actorii noştrii au mai jucat pentru zonele locuite de români din preajma graniţei, cum ar fi Bedeu sau Micherechi, însă venirea la Liceul «Nicolae Bălcescu» din Gyula este o premieră", a spus Marius Aron, directorul Teatrului de Stat pentru Copii şi Tineret "Arcadia". De menţionat că, pentru derularea proiectului "Interferenţe culturale", din acest an, UNITER şi Consiliul municipal Oradea au alocat fiecare câte 30 de milioane de lei vechi.