Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Bihor se poate mândri că are în rândurile sale un tânăr de 24 de ani, instructor de arte marţiale. Jandarmul a obţinut acest titlu după două luni de pregătire alături de trei maeştri chinezi, în cadrul unui program desfăşurat în capitală. Sarkadi Attila s-a angajat în cadrul IJJ Bihor în luna septembrie a acestui an, după ce îşi satisfăcuse stagiul militar tot la această armă. La numai câteva săptămâni, a fost desemnat să participe la un stagiu de pregătire, alături de alţi peste 100 de jandarmi din toată ţara. Programul face parte dintr-un protocol încheiat între ţara noastră şi China, conform căruia experţi în arte marţiale vin în România pentru a preda diferite tehnici de luptă jandarmilor. "Practic artele marţiale de zece ani şi am acceptat bucuros să mă specializez în acest domeniu. În cadrul cursului, predat de trei maeştri aparţinând forţelor speciale din China, am învăţat Sandda, adică o formă de luptă full contact şi Qina-tehnici de autoapărare", a declarat Sarkadi Attila. Antrenamentele fizice însemnau cinci ore pe zi, dar chinezii nu au omis nici lecţiile de disciplină sau pregătirea din punct de vedere psihic a cursanţilor. "Cel mai greu mi s-a părut să stau două luni departe de casă. Chinezii sunt nişte oameni deosebiţi, au un caracter puternic şi am avut multe lucruri de învăţat de la ei", mai spune jandarmul bihorean. Pregătirea s-a finalizat cu un examen, în urma căruia luptătorul orădean a primit din partea instructorilor cel mai mare punctaj. Cu toate că practică de ani buni artele marţiale, Attila spune că nu a fost niciodată pus în situaţia de a lupta în afara sălilor de antrenament şi că unul dintre principiile luptătorilor este acela de a evita pe cât posibil acest lucru. Jandarmul a obţinut în urma celor două luni o diplomă de instructor, iar primii care se vor bucura de cunoştinţele însuşite de acesta vor fi chiar colegii lui din cadrul IJJ Bihor.