Intereseul orădenilor faţă de căsătorie este în creştere
În mai puţin de două luni şi jumătate serviciile de stare civilă din localităţile bihorene au reuşit să încheie atâtea căsătorii câte nu au oficiat întreg anul 2006. Stimulentul de 200 de euro acordat celor care se căsătoresc pentru prima dată i-a făcut pe tineri să spună mai repede "Da" în faţa ofiţerului de stare civilă. Până în prezent, la Direcţia Muncii şi Solidarităţii Sociale şi Familiei Bihor au fost înregistrate 1075 de cereri de acordare a sprijinului de 200 de euro.
Dacă în majoritatea comunelor se constată o creştere spectaculoasă a numărului căsătoriilor, la Oradea, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, se înregistrează o scădere a numărului căsătoriilor cu 3%. Anul trecut, în perioada ianuarie-martie au fost oficiate 186 de căsătorii, în acest an, pentru acelaşi interval, au fost înregistrate 180 de căsătorii. Chiar şi fără cei 200 de euro, intereseul orădenilor faţă de căsătorie este în creştere. În anul 2003 au fost încheiate 1.618 căsătorii, în 2004 numărul acestora a ajuns la 1.667, în 2005 - 1.688, iar anul trecut s-a ajuns la 1.805. Până la această oră, peste 1.000 de cupluri şi-au făcut deja programările pentru cununia civilă. "Până în prezent, la nivelul municipiului Oradea, nu se constată o creştere a numărului de căsătorii, ca urmare a acordării sprijinului acordat de stat", a declarat Nicoleta Cherei, purtător de cuvânt al Direcţiei de Evidenţă a Persoanelor din municipiul Oradea.
Nu aceeaşi situaţie se înregistrează la nivelul comunelor din Bihor, unde în două luni şi jumătate a fost oficiate tot atâtea căsătorii pe întreg parcursul anului trecut. "În timp ce anul trecut am încheiat 28 de căsătorii, în acest an s-au prezentat deja pentru oficierea căsătoriei 28 de cupluri. Dintre aceştia, două familii erau maghiari, una era de români şi restul aparţineau etniei rrome. Mirii au vârsta cuprinsă între 18 şi 45 de ani, fiecare dintre ei au cel puţin un copil", ne-a declarat Elena Curteanu, ofiţer stare civilă din cadrul Primăriei Diosig. Conform comunicatului sosit din partea DMSSF Bihor, din cele 100 de administraţii locale, doar în 14 nu a fost înregistrată nicio căsătorie. Un record a fost înregistrat la Tinca, unde au fost încheiate 59 de căsătorii, apoi urmează Budureasa, cu 42 de căsătorii, şi Vadu Crişului, cu 39 de căsătorii în numai două luni şi jumătate.
Iniţiativa Guvernului de a acorda tinerilor căsătoriţi o primă de 200 de euro a fost larg apreciată, nu numai din persepctiva ajutorului financiar, ci mai ales pentru că i-a obligat pe viitorii miri, de etnie rromă, în special, să-şi facă analizele medicale, dar şi să-şi procure cărţile de identitate. "Nu putem vorbi doar de beneficiile financiare. Dacă, până acum, nu-i puteam face pe unii dintre tinerii să-şi facă acte de identitate sau analize medicale, acum aceste lucruri le-au făcut din proprie iniţiativă pentru că ştiau că altfel nu se pot căsători. În anul 2006, în medie, se oficia o căsătorie pe săptămână, acum săptămânal avem câte 10 cupluri care se prezintă la starea civilă", a declarat Ioan Suciu, viceprimar Tinca.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.