"In honorem Viorel Faur"
Manifestările cultural-ştiinţifice dedicate împlinirii a 65 de ani de către profesorul şi istoricul Viorel Faur au debutat ieri, în Amfiteatrul "Nicolae Iorga" al Universităţii din Oradea. Cu această ocazie, zeci de studenţi, cadre didactice, prieteni şi cunoscuţi ai sărbătoritului au ţinut să-i fie alături pentru a-l omagia aşa cum se cuvine.
"Sărbătorirea profesorului şi istoricului Viorel Faur, la împlinirea celor 65 de ani, este un moment fericit în viaţa Universităţii orădene. La rândul său, el ne omagiază prin cărţile care vor fi prezentate, în special volumul «In honorem Viorel Faur». Pentru el, istoria rămâne o profesiune de credinţă", a arătat, la un moment dat, prof. univ. dr. Barbu Ştefănescu. În continuare, prof. univ. dr. Ioan Horga a subliniat importanţa organizării unor asemenea evenimente, pentru ca purtătorii de simbol ai unei naţii să fie aniversaţi aşa cum se cuvine. Au urmat lansări de cărţi şi reviste care au legătură cu activitatea lui Viorel Faur. Manifestarea continuă astăzi, 3 martie, de la ora 16.00, în Sala Festivă a Liceului Teoretic "Aurel Lazăr" din Oradea. Din program fac parte consideraţii, evocări şi aprecieri la adresa operei şi activităţii istoricului, precum şi prezentarea unor cărţi şi reviste cu conţinut istoric. Instituţiile implicate în desfăşurarea evenimentului sunt: Universitatea din Oradea, Facultatea de Istorie-Geografie, Asociaţia Culturală "Crişana", Comisia de Istorie Militară - Filiala Oradea şi Liceul Teoretic "Aurel Lazăr" din Oradea.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.