Furată de o consăteancă Poliţiştii din Diosig au fost sesizaţi, luni, de către localnica N.S.I., de 64 de ani, în legătură cu faptul că, în cursul aceleaşi zile, persoane necunoscute au pătruns în locuinţa sa, de unde au sustras o sumă de bani şi bijuterii, prejudiciu de 500 RON. În urma cercetărilor efectuate de poliţiştii din Diosig, împreună cu poliţiştii din Săcueni, a fost depistat autorul în cauză, o consăteancă a părţii păgubite, V.M., de 32 de ani, din Diosig. Prejudiciul a fost recuperat în proporţie de 90%, iar cercetările în cauză continuă. Material lemnos confiscat Luni, poliţiştii din localitatea Dobreşti, judeţul Bihor, împreună cu angajaţi ai ocolului silvic din aceeaşi localitate, au acţionat pe raza de competenţă pentru a preveni şi combate contravenţiile şi infracţiunile la regimul silvic.Astfel, poliţiştii au depistat trei bihoreni care tăiaseră ilegal diferite specii de arbori din pădurea comunală. Materialul lemnos a fost confiscat conform prevederilor legale şi predat primăriei locale, alături de alţi 25 metri steri lemn de foc găsiţi de poliţişti în cadrul acţiunii, pe păşunea comunală. Poliţiştii au întocmit împotriva celor trei bihoreni dosar de cercetare penală.