Iarna aceasta "se poartă" biletele low-cost
Clasicele destinaţii de vacanţă preferate de majoritatea persoanelor pentru petrecerea concediilor de iarnă sunt anul acesta codaşe pe lista orădenilor. Faţă de anul precedent, cererile pentru un pachet întreg privind un concediu în preajma Sărbătorilor de Iarnă a scăzut cu aproximativ 30% în judeţul Bihor.
Austria vs. Poiana Braşov
Mai sunt câteva zile şi se dă startul concediilor de iarnă, pentru care mulţi bihoreni şi-au facut planuri încă din vară. Cei care au intuit că va urma o perioadă de turbulenţe financiare şi au rezervat din timp un pachet complet în ţară sau străinătate au avut noroc. Preţurile au înregistrat o creştere remarcabilă, dat fiind faptul că urmează perioada Crăciunului şi Revelionul, însă numărul cerinţelor a scăzut faţă de anul precedent. "Cererea a scăzut vizibil, cu cel puţin 30% din varii motive, în special a recesiunii care începe să ne afecteze din ce în ce mai mult", a precizat Alexandru Lăcătuş, director agenţie de turism. Cele mai căutate staţiuni din România precum Poiana Braşov, Sinaia sau Predeal au pierdut vizibil teren în detrimentul staţiunilor mici din judeţul Bihor sau din vecinătatea acestuia. Dacă anul trecut un sejur de patru zile la un hotel de trei stele într-o staţiune turistică din România, precum Poiana Braşov, atingea suma de 550-600 de lei, anul acesta, acelaşi sejur poate depăşi suma de 700 de ron, atingând chiar suma, exorbitantă ce-i drept, de 3.500 de lei la un hotel de patru stele. De asemenea, un sejur în preajma Sărbătorilor de Iarnă în afara graniţelor, în zone de schi precum Austria, Roma, Praga sau Viena îi poate costa pe orădeni de la 350 de euro până la 700 de euro.
Concedii mai ieftine în staţiunile mici
"Prea puţini bihoreni s-au orientat să cumpere pachete în străinătate în oraşele renumite pentru concediile de iarnă, precum Austria, deoarece preţurile sunt destul de mari. Deşi au scăzut cerinţele şi pentru destinaţiile din ţară, 75% dintre bihoreni preferă Maramureşul, Valea Prahovei, Moneasa sau Arieşeni, deoarece preţurile sunt mult mai acceptabile", a mai precizat Alexandru Lăcătuş. Aşadar, efectele recesiunii îi obligă pe orădeni să reducă din bugetul alocat concediului de iarnă, alegând totuşi un mic sejur în staţiunile din judeţul nostru. "Sfârşitul anului se anunţă dificil şi cu multe restricţii, însă cei care îşi vor petrece sărbătorile în ţară vor avea posibilitatea de a se bucura de autenticele sărbători de iarnă, cu tradiţiile româneşti şi spectacolele de colinde", a mai precizat Alexandru Lăcătuş.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.