Ghivece banale transformate în opere de artă - Metamorfoze profitabile
Mai mult sau mai puţin talentaţi, curioşi şi dornici să înveţe noi lucruri, un grup de orădeni au participat, vineri seara, la primul din cele 12 "Ateliere de creaţie", un proiect finanţat în cadrul "Bursei Talentelor", cu sprijinul Fundaţiei Comunitare Oradea.
Primul "Atelier de creaţie" din şirul celor 12 gândite a fi implementate de-a lungul anului a avut ca obiectiv decorarea prin tehnica "şerveţelului" a unor ghivece. "Mentorul" cursului a fost Monica Mureşan, unul din cei şase bursieri sprijiniţi de Fundaţia Comunitară Oradea, prin programul "Bursa Talentelor". Cele 12 "Ateliere de creaţie" îşi propun să ofere persoanelor cu venituri reduse o şansă de a învăţa diferite metode de a-şi dezvolta spiritul antreprenorila, combinat cu spiritul artistic. "Atelierele se adresează, în primul rând, persoanelor defavorizate, cu venituri minime, şomere sau fără nici un venit care doresc să dobândească sau să aprofundeze deprinderi cu ajutorul cărora să poată mai apoi să îşi suplimenteze veniturile, prin crearea unor lucruri de calitate şi unice. Participanţii la ateliere vor putea descoperi că există posibilitatea confecţionării unor obiecte care pot deveni pentru ele o sursă de venit", ne-a precizat Monica Mureşan. Şapte orădeni, din care un domn, cu vârste diferite, provenite din toate mediile, au răspuns provocării Monicăi Mureşan de a învăţa să decoreze un ghiveci. Chiar dacă niciunul dintre cursanţi nu a mai asistat la o astfel de lecţie aplicată, rezultatul muncii lor a fost unul spectaculor. "Am venit la curs din pură curiozitate. Învăţ ceva ce nu ştiu", a precizat Ramona Dragomir. Vasele ieşite la finalul atelierului de creaţia au fost o adevărată surpriză, fiecare obiect decorat parcă reflectând personalitatea şi starea de spirit a artistului: de la ghivece viu colorate, la ghivece păstrând o simetrie perfectă de modele. Sub îndrumarea Monică Mureşan, ucenicii au învăţat, pas cu pas, paşii care trebuie urmaţi în obţinerea produsului final: vopsirea ghivecului cu vopsea acrilică albă, aplicarea modelelor decupate de pe un şerveţel, vopsirea ghivecului şi, în final, lăcuirea lui. Dacă unii au venit din pură curiozitate, alţii au venit pentru a-şi îmbunătăţi cunoştinţele, astfel să le poată transmite mai departe. "Eu predau în învăţământul special. Noi avem un ONG, Asociaţia Psihopedagogilor din Şcoală şi urmărim îmbunătăţirea metodelor de lucru cu aceşti copii speciali. Acest atelier este o oportunitate deosebită de a învăţa noi tehnici", ne-a declarat Rodica Haş, de la CSEI nr. 1, Oradea. Singurul reprezentan masculin de la acest Atelier a fost Cristin Suniogh, care cochetează de mult timp cu aceste arte plastice. "Am venit împreună cu colegele mele. Eu am mai folosit tehnica şerveţelului. Dar, acum am învăţat lucruri în plus", ne-a precizat Cristian Suniogh. Rezultatele muncii au fost peste aşteptări, ghivecele astfel decorate fiind o surpriză chiar şi pentru creatorii lor, care, la final, au putut să-şi ia acasă opera de artă. Următoarele ateliere de creaţie se vor organiza tot pe 28 a fiecărei luni. Fiecare atelier va avea o altă temă: croşetat, tricotat, confecţionare de brăţări, figurine cu magnet, decoraţiuni, felicitări etc. Persoanele interesate se pot înscrie la aceste Ateliere prin e-mail la adresa:monica.muresan87@gmail.com.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.