Focuri de armă la Marghita
Poliţiştii din Marghita au fost nevoiţi să facă uz de arma din dotare pentru a opri un bărbat de 49 de ani aflat la volanul unui autoturism furat. Oamenii legii au reuşit să îl reţină pe suspect abia după ce au tras nu mai puţin de 17 cartuşe asupra pneurilor maşinii.
În noaptea de marţi spre miercuri, poliţiştii au fost anunţaţi despre furtul unui autoturism Dacia de pe raza municipiului Oradea. Oamenii legii au demarat cercetările şi au format mai multe filtre la intrarea şi ieşirea din municipiu, dar şi în judeţ. O noapte mai târziu, un echipaj al Poliţiei Municipiului Marghita a sesizat în trafic o maşină care corespundea cu descrierea automobilului furat, aşa că au încercat să o oprească. Şoferul a ignorat însă semnul făcut de oamenii legii şi şi-a continuat drumul pe traseul Marghita - Tăşnad. Cei doi agenţi, Felician Şanţa şi Mircea Şumălan, au pornit în urmărirea maşinii, şi pentru că nici atunci conducătorul auto nu a oprit, poliţiştii au apelat la armamentul din dotare. Au fost trase în pneurile maşinii 17 cartuşe, autoturismul a fost blocat, iar şoferul identificat. Din cercetările efectuate s-a stabilit faptul că băimăreanul de 49 de ani este cel care a sustras autoturismul, dar şi că a mai comis un furt prin efracţie, dintr-o staţie de alimentare cu carburanţi din localitatea Sălard. În urma extinderii cercetărilor, s-a mai stabilit a fi autorul altor două furturi din auto, fapte comise pe raza municipiului Marghita, judeţul Bihor. Mai mult, bărbatul nu avea nici măcar permis de conducere şi fusese eliberat din penitenciar în luna ianuarie. Poliţiştii l-au prezentat pe R.L. Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea cu propunere de arestare preventivă sub aspectul comiterii infracţiunilor de furt calificat şi conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere, iar magistraţii au emis pe numele acestuia un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.