Azi, de la ora 11.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Oradea, Sala Studio, are loc deschiderea oficială a unei expoziţii de minerale şi cristale. Evenimentul este unic, majoritatea exponatelor fiind aduse din străinătate. Expoziţia este organizată de Clubul Mountain Wolf în colaborare cu Asociaţia de Mineralogie şi Paleontologie din România. În cadrul manifestării, se vor prezenta peste 80 de tipuri de minerale din întreaga lume: sfere, piramide, obiecte de decor şi bijuterii. Totodată, din expoziţie nu vor lipsi cristale uriaşe, geode de cuarţ şi ametist. "Evenimentul este primul de acest gen organizat în municipiu, majoritatea exponatelor fiind aduse din străinătate (Africa de Sud, India). Totodată, cei care vor expune au venit din întreaga ţară, inclusiv din Bucureşti, Cluj-Napoca, Baia Mare, Satu Mare, Oradea etc. De precizat faptul că doritorii pot achiziţiona exponatele", a precizat Adriana Mărcuş, Club Mountain Wolf. Expoziţia va fi deschisă în perioada 24-26 noiembrie, între orele 9-19. Intrarea este liberă.