După ploaie, chepeneag - Până-şi pune inspectorul general ochelarii dispar lucrările iredentiste pe de simeze
Abia după patru zile în care pe simezele Galeriei Euro Foto Art au fost expuse mai multe desene realizate de elevi orădeni ai claselor I-IV, cu un conţinut explicit iredentist, ieri, conducerea Inspectoratului Şcolar Bihor a prezentat un punct de vedere în legătură cu această expoziţie.
Chiar dacă nu şi-a făcut timp în această săptămână să viziteze expoziţia, inspectorul general şcolar Dorel Luca şi-a trimis subalternii să fotografieze desenele. Din păcate, fie pentru că o parte din exponate au fost deja coborâte de pe simeze, fie nu au fost fotografiate, unele dintre desene, surprinzător, chiar cele cu un conţinut pronunţat antinaţional, nu au mai apucat să fie „evaluate" şi de conducerea IŞJ Bihor. În aceste condiţii, doar trei dintre „operele de artă" i-au ridicat inspectorului general anumite semne de întrebare. "Am cerut să mi se fotografieze desenele şi am cerut să mi se traducă textele. Doar trei din cele 20 de desene se pot interpreta. Unele sunt chiar drăguţe. Acel desen în care a fost scris sloganul "Acela nu e ungur pe care nu-l doare Trianonul" nu a fost realizat de copii. Elevii la vârsta aceasta sunt mai stângaci", este o primă concluzie la care a ajuns Dorel Luca. De asemenea, acesta s-a arătat nemulţumit şi de faptul că un astfel de concurs s-a desfăşurat fără ştirea Inspectoratului. În opinia sa, ISJ Bihor ar fi trebuit să fie înştiinţat despre o astfel de competiţie, trebuia să se stabilească nişte reguli care ar fi împiedicat o astfel de situaţie. "În primul rând, mă deranjează faptul că nu am ştiut despre acest eveniment. Trebuia notificat Inspectoratul, să fi stabilit nişte reguli. Dacă ar fi existat o comisie de jurizare cu reprezentanţii noştri, aceste desene ar fi trebuit excluse", a adăugat Luca.
Conform declaraţiilor inspectorului general, acesta intenţionează să aibă o discuţie şi cu viceprimarul UDMR, Biro Rozalia, sub patronajul căreia s-a organizat acest concurs, respectiv cu cele 21 de învăţătoare de la Şcolile "Dimitrie Cantemir", "Nicolae Bălcescu", "George Coşbuc", Liceul "Lucian Blaga", respectiv Liceul "Szent Laszlo" din Oradea.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.