Una dintre persoanele care au fost rănite, miercuri, după ce microbuzul în care se aflau s-a răsturnat în afara localităţii bihorene Tarcea, este în comă, având leziuni multiple la cap şi fiind operată de urgenţă după ce i s-a rupt splina. Una dintre victimele accidentului petrecut, miercuri dimineaţă, în afara localităţii Tarcea, judeţul Bihor, după ce un microbuz supraîncărcat s-a răsturnat, o persoană decedând şi alte unsprezece fiind rănite, este internată în stare gravă la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea. Potrivit directorului medical al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea, dr. Adrian Duşe, pacientul, un bărbat în vârstă de aproximativ 60 de ani, se află în comă, după ce a fost adus la spital cu politraumatisme la cap şi la piept şi având şoc hemoragic. "S-a constatat că are un hematom retroperitoneal, adică splina i s-a rupt, iar sângele a curs în burtă. Acesta este un tip de sângerare difuză. Primul lucru care se face în acest caz este intervenţia pentru oprirea sângerării. Astfel s-a intervenit, i s-a scos splina şi s-a drenat", a declarat Adrian Duşe. El a afirmat că starea pacientului este gravă, prognosticul în cazul acestuia fiind rezervat. Ceilalţi cinci pasageri care au fost transportaţi cu diverse leziuni la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea sunt în stare stabilă. "Ceilalţi sunt stabili. Unii s-au internat cu leziuni de ortopedie, iar alţii pentru supraveghere", a afirmat directorul medical al spitalului. O persoană a murit, iar alte unsprezece au fost rănite, miercuri dimineaţă, după ce microbuzul în care se aflau s-a răsturnat într-un şanţ, accidentul petrecându-se pe DN 9, în afara localităţii Tarcea.