Vineri seara, sala de spectacole a Teatrului de Stat Oradea s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru sutele de orădeni care au dorit să fie prezenţi la spectacolul susţinut de Ducu Bertzi şi prietenii săi, intitulat sugestiv "Primăvara Speranţei". Intrarea a fost liberă şi s-a făcut pe bază de invitaţii. Concertul a fost organizat şi susţinut de Primăria municipiului Oradea. Prestaţia soliştilor a ridicat sala în picioare şi a stârnit numeroase aplauze. Înainte de a se întâlnii cu fanii orădeni, Ducu Bertzi şi prietenii săi, Florian Pittiş, Marius Baţu şi Mihai Neniţa, au avut vineri o scurtă întrevedere cu reprezentanţi ai presei locale, subiectul discuţiei centrându-se în jurul mini-turneului pe care artiştii îl susţin în Oradea, Arad (1 aprilie) şi Bucureşti (3 aprilie). "Printre piesele pe care le voi cânta, în această seară (n.r. - vineri seară), se numără: "Floare de colţ", "Când s-o-mpărţit norocuţ", "Suflet fără chei", "M-am îndrăgostit numai de ea" etc. Demult îmi doream să realizez acest proiect, de aceea mă bucur că Primăria a acceptat să colaboreze cu noi. Spectacolul va căpăta un aspect caritabil, astfel că banii strânşi, la final, vor fi direcţionaţi de către Primăria Oradea către persoanele defavorizate", ne-a declarat Ducu Bertzi, înainte de concert. El a urcat vineri seară pe scena Teatrului de Stat din Oradea, pentru a susţine un concert extraordinar de muzică şi poezie, acompaniat fiind de Marius Baţu, la chitară, şi de Mihai Neniţă, la vioară. Spectacolul s-a bucurat de participarea extraordinară a lui Florian Pittiş, care a cântat creaţii semnate Bob Dylan şi a recitat poezii din literatura română şi universală. Concertul a făcut parte dintr-un proiect început în urmă cu doi ani la Teatrul Nottara, bucurându-se de un imens succes şi în turneele efectuate în Statele Unite, Israel, Franţa şi Italia. Aplauzele furtunoase din final au dovedit, încă o dată, simpatia de care Ducu Bertzi şi prietenii săi se bucură la Oradea.