Autorităţile locale orădene declară că sunt pregătite pentru campania de deszăpezire din această iarnă. Pentru că în acest an au fost realizate plombări în valoare de aproximativ 50 miliarde de lei, Primăria Oradea a decis să nu se mai zgârcească la lucruri ieftine şi a dispus ca pe 75 dintre arterele orădene deszăpezirea să se facă doar cu ajutorul clorurii de calciu, care nu afectează suprafaţa asfaltului. În urma calculelor efectuate, o singură operaţiune de deszăpezire cu clorură de calciu, care include cele 500.000 mp de carosabil de pe cele 75 de străzi privilegiate, va costa bugetul local 350 milioane lei. Pentru restul de 219 străzi, cu o suprafaţă de 1,4 milioane mp, deszăpezirea se va efectua folosindu-se un amestec de sare şi nisip, care nu va costa mai mult de 80 de milioane lei, pentru o singură trecere.