În luna septembrie 2005, Consiliul Superior al Magistraturii a semnat un protocol cu Ministerul Administraţiei şi Internelor, privind protecţia magistraţilor, acord în urma căruia judecătorii şi procurorii care sunt ameninţaţi pot apela la protecţia poliţiei. Chiar dacă în întreaga ţară sute de magistraţi care au în lucru dosare importante au apelat la pază, nici un judecător sau procuror din cadrul instanţelor orădene nu a solicitat până acum acest lucru. Acordurile cu MAI privind protecţia magistraţilor, semnate anul trecut, au fost iniţiate ca urmare a tot mai deselor ameninţări primite de judecătorii şi procurorii care au în lucru dosare în care sunt cercetaţi membri periculoşi ai lumii interlope. În cazul în care asupra magistraţilor se fac presiuni de către cei pe care îi cercetează sau dacă le este ameninţată viaţa ori integritatea corporală, justiţiarii solicită protecţia poliţiei, instituţie care, după analizarea fiecărui caz în parte, acordă sau nu o escortă. De obicei, perioada de protecţie variază între trei şi şase luni, dar poate dura şi mai mult, în funcţie de situaţie. După acest termen, ofiţerii fac o analiză şi stabilesc dacă mai este necesară sau nu paza magistratului. Chiar dacă sute de procurori şi judecători din întreaga ţară se află în momentul de faţă sub protecţia ofiţerilor din cadrul detaşamentelor de intervenţie a inspectoratelor judeţene de poliţie, în judeţul Bihor situaţia este total diferită. Astfel, nici un judecător din cadrul Curţii de Apel Oradea nu a primit până acum nici un fel de ameninţare, iar procurorii bihoreni spun şi ei că nu se simt în pericol. Având în vedere faptul că, de obicei, ameninţările la adresa magistraţilor vin din partea unor personaje cunoscute în lumea interlopă, fie în judeţul nostru aceste persoane sunt mai "civilizate", fie, la rândul lor, nu sunt deranjate de oamenii legii. Mai mult, deşi judecătorii şi procurorii bihoreni au acuzat de mai multe ori, de-a lungul timpului, presiunile la care sunt supuşi din partea celor pe care îi anchetează, nici unul dintre ei nu a solicitat protecţia IPJ Bihor în ultimii ani. Totuşi, incidentele neplăcute nu au lipsit, fiind însă provocate mai degrabă de clienţii nemulţumiţi decât de lumea interlopă. Cel mai recent caz în care integritatea corporală a unui om al legii a fost pusă în pericol a avut loc la începutul acestui an, când avocatul Koloji Arpad a fost ameninţaţ cu moartea de soţul unei cliente. Bărbatul a fost reţinut de poliţişti chiar în momentul în care, înarmat cu un cuţit de vânătoare, îl urmărea pe avocat în apropierea Palatului de Justiţie din Oradea.