Desemnarea firmei de salubritate se lasă aşteptată
Contestaţia firmei Polaris Constanţa, descalificată în faza iniţială a procedurii de licitaţie privind atribuirea contractului de gestiune a salubrităţii de pe raza municipiului, a fost respinsă de comisia de contestaţii organizată la nivelul Primăriei Oradea.
În urmă cu aproape o lună, s-a desfăşurat prima etapă a acestei proceduri, din cele şase firme înscrise în cursa pentru salubritate mai rămânând trei, după deschiderea plicurilor de calificare. Una dintre firmele descalificate, Polaris Constanţa, a contestat decizia comisiei de evaluare a ofertelor, în acest sens, la nivelul PMO, constituindu-se o nouă comisie de analiză. Aceasta s-a pronunţat în vederea respingerii plângerii firmei Polaris, legea permiţând ca decizia să fie atacată în contencios, termenul legal fiind de 10 zile de la pronunţare. Unul dintre motivele care au stat la baza hotărârii de necalificare a firmei în a doua etapă a fost că nu a prezentat toate actele cerute în caietul de sarcini, iar cererea firmei de a completa ulterior documentaţia nu a fost admisă. "Noi suntem nemulţumiţi de decizie. Vom analiza împreună cu avocaţii firmei motivele de respingere şi vom stabili dacă vom ataca sau nu decizia comisiei în contencios", a declarat Virgil Radu, director tehnic în cadrul firmei Polaris. Tot în acest timp, membrii comisiei analizează ofertele celorlalte trei firme rămase în cursă: RER Ecologic Oradea, Urbana Râmnicu Vâlcea şi Rosal Group Bucureşti.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.