Arestarea agentului şef P.C.Bujor pentru luare de mită a provocat scântei la Punctul de Frontieră Valea lui Mihai, astfel încât, încet-încet, totul s-a transformat într-o vâlvătaie care are tendinţa de a se propaga şi spre PCF Borş. Gestul poliţistului P.C.B. i-a enervat la culme pe şefii ierarhici, pentru că, nu-i aşa, atenţia multor organe va fi îndreptată multă vreme spre orăşelul de la graniţa cu Ungaria şi Satu Mare. De fapt, "dansul" a început, cu un zgomot de cătuşe din ce în ce mai zornăitor. Surprizele nu vor întârzia să apară, pentru că suntem în anul declarat împotriva corupţiei. Într-un cuvânt, agitaţia a început, "scorurile" au început să crească, "taxa pe fraier" să se stabilizeze. Ultimii cetăţeni cu vizele expirate se înghesuie să intre în ţară netezindu-şi paşapoartele "pregătite" pentru "control", pentru ca, după un timp, să părăsească din nou ţara în baza aceluiaşi "ritual". Înjurând de mama focului “controlul” la care au fost supuşi, viitorii cetăţeni ai Europei Unite îşi ostoiesc mânia cu gândul că poate peste un an graniţa cu UE se va desfiinţa iar “taxa pe fraier” va deveni doar o amintire neplăcută, în timp ce promotorii ei se vor răcori în camere cu paturi suprapuse. La Bucureşti, cancelaria prezidenţială transmite mai departe recomandările preşedintelui aflat pe Valea Oltului, cu indicaţii precise spre cei care trebuie să radă corupţia din vămile patriei. Subalternii de la frontieră pot să-i mulţumească ministrului Vasile Blaga care a introdus posibilitatea restricţionării dreptului la liberă circulaţie pentru turiştii români care depăşesc termenul legal de şedere în ţările Schengen, lăsând însă la bunul plac al purtătorului de chipiu să aprecieze “scorul”... Viitoarea graniţă a Uniunii Europene a intrat sub lupa celor care, vrând-nevrând, se vor da drept turişti, dansatoare sau simpli căpşunari cu tresele de ofiţeri SRI sau Protecţie Internă bine ascunse sub gecile de piele sau desuuri Jolidon ori Victoria’s Secret...