În perioada 23-25 noiembrie, inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Bihor au efectuat controale la agenţii economici din domeniul textile-încălţăminte. Verificările au avut loc în cadrul unei campanii derulate la nivel naţional. În judeţul Bihor, au fost verificaţi 32 de agenţi economici, atât în ceea ce priveşte relaţiile de muncă, cât şi în domeniul securitate şi sănătate în muncă. Pe linia relaţiilor de muncă s-a constatat nerespectarea dispoziţiilor legale referitoare la acordarea de către angajatori a repausului săptămânal, neevidenţierea orelor prestate de salariaţi, precum şi neachitarea comisionului datorat ITM Bihor. Pentru deficienţele constatate au fost aplicate cinci sancţiuni contravenţionale, din care trei amenzi în valoare de 6.500 RON şi două avertismente. În ceea ce priveşte deficienţele din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, s-a descoperit că, în unele cazuri, nu a fost efectuat controlul medical periodic pentru anul în curs, tematica de instruire a fost necorespunzătoare, iar tablourile electrice nu au fost asigurate prin încuietori speciale. În aceste cazuri s-au aplicat patru sancţiuni contravenţionale, din care o amendă în valoare de 2.500 RON şi trei avertismente.