Conservatorii bihoreni şi-au ales structurile de conducere
Sâmbătă, a avut loc Conferinţa filialei judeţene a Partidului Conservator, ocazie cu care au fost alese structurile de conducere ale acestui partid. La eveniment au participat 334 de delegaţi din totalul de 342 de invitaţi, precum şi reprezentanţi ai partidelor politice, ai societăţii civile şi parlamentari bihoreni. În urma votului, conservatorii bihoreni şi-au ales noul preşedinte, un prim-vicepreşedinte, un secretar executiv şi 11 vicepreşedinţi.
În deschiderea lucrărilor conferinţei a fost prezentat un spectacol de colinzi susţinut de corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă al Universităţii Oradea, după care a avut loc darea de seamă a preşedintelui interimar al filialei, Octavian Bara, a fost prezentat Raportul Comisiei de etică, litigii şi petiţii, Raportul Comisiei de cenzori şi Programul de activitate al PC Bihor pentru perioada decembrie 2005 - noiembrie 2007. Pentru funcţia de lider al conservatorilor bihoreni s-a înscris Octavian Bara, cel care a deţinut şi până acum această poziţie. De asemenea, pentru postul vacant de prim-vicepreşedinte, conservatorii l-au propus pe Traian Bogdan, înscris abia din acest an în partid, după ce a renunţat la funcţia de şef al departamentului juridic din cadrul Prefecturii Bihor. Propunerile de candidaţi pentru toate funcţiile de conducere au fost făcute în cadrul şedinţelor fiecăreia dintre cele 57 de organizaţii ale PC Bihor. Astfel, în urma numărării buletinelor de vot, preşedinte al PC Bihor a fost desemnat Octavian Bara, singurul candidat, de altfel, pentru această funcţie. De asemenea, tot singurul candidat pentru funcţia de vicepreşedinte a fost ales Traian Bogdan, iar secretar executiv al PC Bihor a fost votat Vasilică Condrea. Conservatorii bihoreni i-au desemnat, tot sâmbătă, şi pe membrii Consiliului Judeţean, dar şi pe cei 11 vicepreşedinţi ai formaţiunii politice.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.