Conferinţa Naţională de Didactică Matematică
Cea de-a XXI-a ediţie a Conferinţei Naţionale de Didactică Matematică s-a desfăşurat sâmbătă, în Sala Festivă a Colegiului Naţional "Emanuil Gojdu" din Oradea. La acest eveniment au fost invitaţi aproximativ 200 de profesori de matematică din învăţământul universitar şi preuniversitar din întreaga ţară.
Scopul evenimentului a fost discutarea problemelor de didactică a matematicii, fiind dedicat, în special, sărbătoririi unor personalităţi din acest domeniu. "Organizăm această acţiune în fiecare an, în această perioadă, iar acum este găzduită de Colegiul Naţional "Emanuil Gojdu" din Oradea, întrucât unul dintre sărbătoriţii acestei ediţii, prof. univ. dr. Ioan Rus, este bihorean, absolvent al acestei instituţii de învăţământ. Alte două personalităţi marcante ale matematicii româneşti, acad. prof. univ. dr. Petru T. Mocanu şi prof. univ. dr. Gheorghe Coman sunt, de asemenea, omagiate", ne-a declarat Gheorghe Tirla, inspector de specialitate la matematică, în cadrul ISJ Bihor. Lucrările în plen au fost deschise de prof. Liliana Antonescu, inspectorul general al ISJ Bihor, după care a luat cuvântul prof. univ. dr. Dorel Duca, de la UBB din Cluj. La finalul lucrărilor în plen, prof. Dorel Tifor, directorul şcolii gazdă, a înmânat trei diplome şi trei medalii jubiliare "Emanuil Gojdu" celor trei sărbătoriţi.
Instituţiile implicate în desfăşurarea, la Oradea, a Conferinţei Naţionale de Didactică Matematică au fost: Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Facultatea de Matematică şi Informatică, Societatea de Ştiinţe Matematice - Filialele Cluj - Bihor, Inspectoratul Judeţean Şcolar Bihor şi Colegiul Naţional "Emanuil Gojdu" din Oradea.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.