Conferinţă internaţională găzduită de Universitatea Oradea
Universitatea Oradea găzduieşte în acest sfârşit de săptămână o conferinţă ştiinţifică internaţională, eveniment organizat de Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, la care vor lua parte, pe lângă cadrele didactice orădene, şi invitaţi maghiari, francezi şi slovaci.
Ieri a avut loc deschiderea oficială a conferinţei, reprezentanţii facultăţii orădene propunând pentru această întâlnire variate teme de discuţii, având ca subiect principal importanţa educaţiei fizice şi a performanţelor sportive care se obţin de pe urma acesteia. Participanţii vor asista, pe parcursul celor trei zile, la diferite sesiuni de comunicări, vor fi prezentate mai multe lucrări în domeniu şi va fi organizată o masă rotundă cu tema "Lărgirea ofertei educaţionale a învăţământului superior de cultură fizică din România, necesitate şi modalitate de a răspunde standardelor actuale, aliniere la exigenţele procesului Bologna". Preşedintele de onoare al conferinţei este prof. univ. dr. Teodor Traian Maghiar, din comitetul ştiinţific făcând parte cadre didactice orădene şi invitaţi din străinătate. Lucrările se vor încheia mâine cu o excursie, atunci când vor fi trase şi concluziile în urma întâlnirilor dintre specialiştii prezenţi. Organizatorii orădeni au precizat că evenimentul se desfăşoară anual în cadrul universităţii, bucurându-se de un real succes, motiv pentru care, începând de anul viitor, se doreşte ca această conferinţă internaţională să se transforme într-un congres internaţional.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.