Colegiul Tehnic "Constantin Brâncuşi", la ceas aniversar
Timp de patru zile, corpul profesoral şi elevii de la Colegiul Tehnic "Constantin Brâncuşi", din Oradea, vor sărbători Zilele şcolii. Manifestările dedicate acestui eveniment vor debuta luni cu întreceri sportive.
Unitatea de învăţământ are o tradiţie de peste 40 de ani în pregătirea elevilor în domeniul construcţiilor civile. S-a înfiinţat în anul 1966, cu denumirea de Liceul Industrial de Construcţii - Oradea. S-a început cu două clase de construcţii şi instalaţii, cu o durată de cinci ani, şi a funcţionat alături de Şcoala Tehnică de Construcţii. De-a lungul timpului, şcoala şi-a schimbat numele în "Liceul Industrial nr. 3", iar în 1993 a primit denumirea de Grupul Şcolar "Constantin Brâncuşi", ca din 2002 să se numească Colegiul Tehnic "Constantin Brâncuşi". Astfel, în prima zi de desfăşurare a manifestărilor, sunt programate întreceri sportive care se vor desfăşura în sala de sport a instituţiei şcolare. Marţi, va avea loc un concurs tematic intitulat "Din viaţa lui Brâncuşi", sesiune de comunicări ştiinţifice atât pentru elevi, cât şi pentru profesori. De asemenea, tot în această zi, conducerea Colegiului Tehnic "Constantin Brâncuşi" va înmâna diplome profesorilor pensionari. În cea de-a treia zi este programat un concurs de desene - grafică, eseuri despre Brâncuşi, parodie în limba engleză - "Cenuşăreasa", gânduri închinate mamei - poezii şi cântece, moment muzical - orgă şi, nu în ultimul rând, prezentarea revistei şcolii "Febra liceenilor". În ultima zi dedicată Zilelor şcolii, va avea loc o expoziţie de icoane, parada modei - uniforma şcolii şi concurs de torturi - "Opere Bâncuşiene". Evenimentul se va încheia cu un omagiu adus patronului spiritual al şcolii.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.