Cine se teme de Cetatea lui Menumorut?
Cine se teme de Cetatea lui Menumorut?
Un obiectiv istoric extrem de important pentru judeţul Bihor, situat pe DN19, chiar în inima localităţii Biharia, este Cetatea marelui voievod Menumorut, un loc de pelerinaj al tinerilor - şi nu numai - până în anul 1989.
După Revoluţia din 1989, ediţiile anuale organizate la Cetate sub genericul "Întâlnirea tineretului bihorean cu istoria" au căzut în dizgraţia noului regim, doar pentru simplul fapt că ele fuseseră organizate de către UTC. Era o întâlnire cu istoria Bihorului şi nicidecum o îndoctrinare ideologică a tinerei generaţii. Pe scena din Cetate a răsunat muzica populară, uşoară şi folk, au răsunat buciumele chemând tineretul la cinstirea celui care a fost voievodul Menumorut. Pe aceeaşi scenă se auzea glasul inconfundabil al marelui actor şi regizor Eugen Ţugulea, persoana care l-a întruchipat cu talent pe Menumorut, cu glasu-i inconfundabil în dialogul cu solii ducelui Arpad. An de an, Cetatea era arhiplină, iar după programul artistic totul se încheia cu jocuri sportive şi chermeză populară. Între timp, anii au trecut, iar pe meterezele de pământ ale Cetăţii s-a aşternut uitarea. Doar umbra lui Menumorut mai bântuie în nopţile cu lună plină pentru a bate la uşa istoriografiei bihorene. Indicatorul aflat la marginea drumului naţional şi care avertiza asupra obiectivului turistic a dispărut, după ce, multă vreme, înscrisul fusese acoperit cu var...
Or fi fost “oştenii” ducelui Arpad? Poate că da. Conducerea UDMR a primăriei din Biharia trebuie să înţeleagă că istoria nu face paşi înapoi şi nici nu poate fi ştearsă. Să fie oare mai importantă reabilitarea capelei contelui Reday din Grădina Zoologică decât evidenţierea unui obiectiv turistic care poate să aducă beneficii comunei Biharia şi locuitorilor săi? Iată una din întrebările la care o să ne răspundă, zilele acestea, Nagy Gizela, primăriţa din Biharia...



Comentarii
Nu există nici un comentariu.