În 2005, pentru lucrările de investiţii pe care Primăria municipiului Oradea le-a realizat s-au făcut plăţi de 54 milioane RON, mare parte din aceste fonduri fiind alocate pentru modernizarea unor străzi. În acest an, municipalitatea orădeană va avea la dispoziţie aproape 80 milioane RON pentru dezvoltarea infrastructurii în municipiul Oradea, adică cu 26 milioane RON mai mult decât anul trecut. Anul trecut, municipalitatea orădeană a alocat din creditele bugetare aproape 20 milioane RON pentru modernizarea a 42 de străzi din Oradea. Astfel, realizarea lucrărilor de infrastructură de pe strada N. Beldiceanu a costat aproape 909.000 RON, iar a celor de pe Caişilor, 726.000 RON. Valoarea lucrărilor de infrastructură realizate pe Calea Republicii, achitate fie de la bugetul local, fie de la cel al Regiei de Apă-Canal, s-a ridicat la peste 5,4 milioane RON, la care se adaugă alţi 1,3 milioane RON, întrebuinţaţi pentru reabilitarea liniilor de tramvai. În Bulevardul Magheru au fost îngropaţi peste 2 milioane RON şi alţi 1,3 milioane RON au fost cheltuiţi pentru reabilitarea liniilor de tramvai. Printre obiectivele care, anul trecut, s-au bucurat de o atenţie specială se numără Bazinul Olimpic, pentru care s-au făcut plăţi ce depăşesc 2,5 milioane RON şi, luând în calcul lucrările din 2005, construcţia Bazinului s-a realizat cu o investiţie de peste 4,5 milioane RON. De asemenea, Stadionul Municipal a beneficiat de fonduri de aproape 4 milioane RON, în timp ce pentru Cetatea Oradiei, un obiectiv cultural de valoare internaţională, de-abia s-a alocat, 1 milion RON. Numai anul trecut s-au alocat pentru continuarea investiţiilor începute în 2004, peste 72.000 RON pentru amenajarea WC-ului public din Parcul Petofi, investiţia totală ridicându-se la peste 1 milion RON. Pentru cele două fântâni din Parcul 1 Decembrie s-au investit 4,5 milioane RON, alţi 375.000 RON fiind alocaţi pentru modernizarea aceluiaşi parc. Cât priveşte lucrările de modernizare privind serviciul de iluminat public, acestea s-au ridicat la peste 2 milioane RON, în condiţiile în care, şi la această oră, zeci de străzi stau în beznă. În total, la finele anului trecut, pentru lucrările de investiţii pe care PMO le-a realizat s-au făcut plăţi de 54 milioane RON. Pentru anul care vine, municipalitatea orădeană intenţionează să aloce, pentru investiţii, din veniturile proprii 25 milioane RON şi un fond de rulment de 22 milioane RON. De asemenea, suma respectivă va fi suplimentată şi prin accesarea unor credite în valoare de aproximativ 30 milioane RON. În concluzie, executivul local va avea la dispoziţie aproape 80 milioane RON pentru dezvoltarea infrastructurii în municipiul Oradea, cu 26 milioane RON mai mult decât anul trecut.