Compania de Apă Oradea este prima instituţie din România căreia i s-a acordat certificarea CIPS pentru excelență în domeniul achiziții (colaborare, derulare, implementare, urmărire). 

Ieri, într-un cadru oficial, directorului CAO, Ovidiu Gavra, i s-a înmânat certificatul CIPS care demonstrează că politicile şi procedurile derulate de regia autonomă în activitatea sa curentă au fost bine implementate şi este un model de „bune practici" în ceea ce priveşte managementul instituţional. Certificatul a fost înmânat de către Richard Gargrave, senior procurement specialist la BERD, prezent la Oradea, alături de Will Beattie, şeful Departamentului Internaţional Business din cadrul CIPS (Institutul Acreditat pentru Achiziţii şi Furnizare). Directorul CAO, Ovidiu Gavra, a explicat în cadrul conferinței că în contractul de împrumut semnat cu BERD încă în anul 2013 este prevăzută participarea companiei în programul de tip benchmarking referitor la achiziții, în scopul obținerii certificării de către o instituție profesională recunoscută pe plan internațional pentru cea mai bună practică în materie de proceduri de achiziție, Charted Institute of Purchasing and Supply (CIPS). În acest sens, BERD-ul a acordat un grant CAO, astfel că, în baza acestei finanţări, s-a putut realiza această certificare.

„Lucrăm cu mai multe companii din România, cărora le-am oferit o bursă pentru obținerea acestui certificat CIPS, prin care se recunoaște excelența în domeniul achiziții. Acreditarea internațională obținută necesită un efort deosebit și o colaborare eficientă între Charted Institute of Procurement & Supply și Compania de Apă Oradea", a recunoscut Richard Gargrave, senior procurement specialist la BERD. Acreditarea CIPS se obține în urma unei analize diferențiate și a unui plan de acțiune care să includă dezvoltarea politicilor și procedurilor operaționale pe domeniul acreditat. Compania de Apă Oradea este prima companie din cadrul sectorului de apă din România acreditată în domeniul achizițiilor. Certificatul CIPS obținut reprezintă garanția pentru desfășurarea tuturor proceselor funcției de achiziții, în conformitate cu normele internaționale din domeniu.

„Această acreditare e dovada unui proces de achiziţie fără corupţie, etică şi a unui înalt profesionalism", a precizat Will Beattie, şeful departamentului Internaţional Business din cadrul CIPS. Conducerii CAO i se poate reproşa o serie de lucrări nefinalizate din cauza faptului că o serie de firme, după licitaţie, abandonează lucrările, fără a mai putea fi pedepsite, cu toate acestea se apără că, indiferent de consecinţe, „legea a fost respectată". În acest sens amintim faptul că, deşi a câştigat o serie de licitaţii, la preţuri de dumping, Selina a abandonat o serie de lucrări de canalizare şi apă care trebuie finalizate până în decembrie 2015, astfel orădenii riscă să achite din banii lor investiţii de milioane de euro, care altfel erau suportate din fonduri europene.