Ceremonial fastuos de 9 Mai în Oradea - Triplă Sărbătoare, în Parcul 1 Decembrie
Sâmbătă, 9 mai, cu ocazia Zilei Independenţei de stat a României, Zilei Victoriei Naţiunilor Unite în Europa şi a Zilei Uniunii Europene, la Oradea, în Parcul 1 Decembrie, a fost organizat un amplu ceremonial, cu onouri militare, alocuţiuni şi depuneri de coroane.
Manifestarea a debutat la ora 11.00, în Parcul 1 Decembrie, la statuia "Ostaşului Român", cu prezentarea onorului, salutul drapelului de luptă şi ocuparea locului în dispozitiv. Apoi, elevii Şcolii de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră Avram Iancu au intonat Imnul Naţional al României și Imnul Uniunii Europene. În frontul de militari ai Garnizoanei din Oradea, coordonaţi de Grigore Baştanu, ofiţer de paraşutişti în rezervă, au stat elevi ai Colegiilor Naţionale Mihai Eminescu şi Emanuil Gojdu, îmbrăcaţi în uniforme militare, care aminteau de soldaţii români în cele două războaie mondiale. Printre oficialităţile prezente la eveniment s-au aflat prefectul Claudiu Pop şi subprefectul Iulius Delorean, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor, Ionel Avrigeanu, primarul Oradiei, Ilie Bolojan, senatorul Gavrilă Ghilea şi deputaţii Florica Cherecheş şi Ioan Cupşa.
Slujba de Te Deum a fost oficiată de preotul capelan Mircea Ioniţă şi a fost urmată de discursurile oferite de prof. univ. Gabriel Moisa şi de prefectul Claudiu Pop. După alocuţiuni, Corul "Traian Moşoiu" a susţinut un scurt recital. Ceremonialul s-a încheiat cu festivitatea depunerii de coroane, jerbe şi buchete de flori la statuia "Ostașului Român", defilarea gărzii de onoare şi onorul muzicii militare.



Îndoielile, temerile, pesimismul şi gândurile negative otrăvesc sursa vieţii. Asta scrie celebrul Bob Proctor în cartea ”Te-ai născut bogat”. Căutăm urgent colaboratori part-time care vor să câștige bani în timpul liber, într-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru mai multe detalii, trimiteți mesajul PROIECT la adresa de email florin_forever@yahoo.com