11 dintre răniţii care au fost aduşi din Muntenegru au fost duşi la Spitalul Universitar, 10 la Floreasca, cinci la Elias, iar patru la Bagdasar-Arseni, a declarat ieri ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu. Astăzi, chiar dacă este Ziua Drapelului Naţional, a fost decretată zi de doliu naţional, drapelele de pe instituţiile publice fiind coborâte în bernă.

Nicolăescu a precizat că este vorba despre cei 29 de răniţi din autocarul prăbuşit şi de o româncă victimă a unui alt accident produs tot în Muntenegru. Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a mai declarat că în cursul zilei de ieri urma să meargă în toate cele patru spitale unde au ajuns răniţii, pentu a verifica stadiul pregătirilor. Cele patru spitale de urgenţă din Capitală aveau asigurate stocuri de sânge pentru răniţii aduşi din Muntenegru, cantităţi importante fiind asigurate şi din centrele hematologice din judeţele limitrofe, a declarat coordonatorul SMURD Bucureşti, dr. Bogdan Opriţa. "Institutul Naţional de Hematologie a pregătit stocuri de sânge pentru toate spitalele. Centrele de hematologie din judeţele limitrofe, respectiv cele din Slobozia, Slatina, Galaţi, Piteşti, ne-au promis ajutor", a spus Opriţa. Peste 20 de medici şi asistenţi medicali au plecat, ieri dimineaţă, spre Podgorica, pentru a aduce în ţară o parte dintre victimele cumplitului accident rutier petrecut în Muntenegru. Prima aeronavă militară a transportat în ţară, ieri, la orele prânzului, cetăţenii români aflaţi în stare gravă, a doua aeronavă urma să aducă pacienţii stabilizaţi din punct de vedere medical, iar ultima aeronavă, corpurile neînsufleţite ale românilor care au murit în accident, precum şi bunurile şi valorile personale ale acestora, care au putut fi recuperate de la locul gravului accident.

Şoferul poliţist a decedat

Unul dintre cei doi şoferi, cel care se afla la volanul autocarului prăbuşit în Muntenegru, era angajat al Poliţiei Capitalei, au declarat surse din Ministerul Afacerilor Interne. Acesta a decedat, ieri, deces anunţat de adjunctul şefului Poliţiei din Muntenegru, care a mai spus că al doilea şofer este în stare gravă la Terapie Intensivă. Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Alexandru Niculae, a declarat că subofiţerul care lucra şi ca şofer pe autocarul prăbuşit în Muntenegru nu şi-a anunţat superiorii că părăseşte localitatea şi ţara, aşa cum prevede legea, şi nici că are un alt loc de muncă. Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei a mai arătat că, în urma verificărilor făcute de Serviciul de Investigare a Fraudelor (SIF) Sector 2, s-a stabilit că poliţistul lucra din septembrie 2012 ca şofer la firma care a dus turiştii în Muntenegru. Potrivit lui Niculae, verificările au fost făcute de SIF Sector 2 întrucât societatea comercială respectivă are sediul social în sectorul 2. Întrebat dacă Poliţia Capitalei ştia că subofiţerul avea un alt loc de muncă, Niculae a declarat că acesta "trebuia să anunţe că mai are o altă activitate pe lângă cea de poliţist", însă nu a făcut acest lucru. Totodată, întrebat dacă s-a stabilit când a plecat poliţistul spre Muntenegru, reprezentantul Poliţiei Capitalei a spus că acesta, urmare a faptului că lucrează într-o structură neoperativă şi nu efectua serviciu de permanenţă sâmbătă şi duminică, a plecat de la serviciu vineri, iar de marţi se află legal în concediu de odihnă, pentru patru zile. Alexandru Niculae a mai spus că subofiţerul era un angajat model. Surse din Poliţie au precizat că poliţistul care lucra şi ca şofer al firmei ce a dus turiştii în Muntenegru se numeşte George Ciobanu, iar la Poliţia Capitalei el conducea tot vehicule de dimensiuni mari. Poliţia Capitalei a mai explicat că, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, polițistul putea să îndeplinească și alte activități remunerate, în condițiile în care acest lucru nu împieta desfășurarea optimă a activității de funcționar public cu statut special.

Doar 6 din cei 18 morţi identificaţi

Ambasadorul României în Muntenegru, Mihail Florovici, a declarat, ieri, că doar şase dintre cei 18 români decedaţi au fost identificaţi, iar astăzi vor sosi în România şi procurori muntenegreni. El a precizat că identificarea victimelor este imposibil să fie finalizată în Muntenegru, procedurile urmând să continue la Bucureşti, cu participarea procurorilor muntenegreni. Trupurile persoanelor decedate au fost preluate ieri, după ce au fost aduse în ţară, de 20 de autospeciale ale Ministerului Afacerilor Intrerne (MAI), care au plecat apoi în coloană de la aeroport către INML, pentru identificarea fiecărei victime. Identificarea urma să fie făcută de membri ai familiilor celor decedaţi, chemaţi în acest scop la Institutul Naţional de Medicină Legală (INML) din Bucureşti. De asemenea, ambasadorul a relatat că două dintre persoanele rănite i-au spus că înainte de producerea accidentului i-au cerut şoferului autocarului să circule cu viteză mai mică. Florovici a spus că în acea zonă sunt drumuri foarte periculoase de munte şi că el are emoţii de câte ori parcurge acel traseu. El a precizat că duminică a fost anunţat despre accident de către şeful Poliţiei Rutiere din Muntenegru, care iniţial i-a spus că ar fi vorba despre un autocar ucrainean în care s-ar afla şi români. Florovici a spus că imediat a mers la spital, unde încă nu sosiseră răniţii şi unde a aflat că toate victimele sunt români.

Patroni audiaţi la Parchet

Patronii firmei de transport care a dus în Muntenegru românii din autocarul prăbuşit duminică, Ştefan Grigore şi Mihaela Iuliana Grigore, au fost audiaţi, ieri după-amiază, la Parchetul general, au declarat surse judiciare. Ştefan Grigore nu a vrut să facă declaraţii ziariştilor privind accidentul. El declarase anterior că autocarul prăbuşit în Muntenegru avea toate verificările tehnice la zi, iar cei doi şoferi aveau experienţă de cel puţin zece ani, fără niciun incident până acum. Grigore a mai spus că firma face acest traseu din Muntenegru de cel puţin şapte-opt ori anual, iar unul dintre şoferii de pe autocarul respectiv a făcut acest traseu de 20 de ori.

Doliu naţional

Guvernul a decis ca ziua de astăzi să fie zi de doliu naţional pentru victimele accidentului din Muntenegru. Hotărârea privind declararea zilei de doliu naţional a fost aprobată ieri, în şedinţă specială a Guvernului. Conform actului normativ, drapelul va fi arborat în bernă la instituţiile şi autorităţile publice centrale şi locale, precum şi la sediile partidelor, sindicatelor, patronatelor, instituţiilor de învăţământ şi cultură, misiunilor diplomatice, punctele de trecere a frontierei, aeroporturi, porturi, gări şi autogări, pe pavilionul navelor. Aceeaşi obligaţie revine şi persoanelor fizice dacă arborează drapelul României la domiciliu sau la reşedinţă. Posturile naţionale de radio şi televiziune, precum şi instituţiile de cultură îşi vor adapta programul în mod corespunzător. Premierul a arătat că regula arborării drapelului naţional în bernă va trebui aplicată chiar dacă miercuri, 26 iunie, este şi Ziua Drapelului, arătând că nu crede că este chiar un moment de sărbătoare. Un autocar cu turişti români s-a răsturnat duminică în jurul orei 18.00, ora României, într-o prăpastie din Muntenegru, accidentul soldându-se cu 18 morţi şi 29 de răniţi. Accidentul s-a produs la Grlo, pe o şosea dintr-o regiune montană la 30 de kilometri nord de Podgorica, capitala Muntenegrului.