Ce planuri au managerii spitalelor bihorene?
Ce planuri au pentru viitorul apropiat, managerii spitalelor bihorene, proaspăt instalaţi în funcţii? Contactaţi de "Crişana", o parte dintre aceştia au amintit câteva dintre proiectele pe care intenţionează să le pună în aplicare în următoarele luni.
La Spitalul Clinic de Copii "dr. Gavril Curteanu", din Oradea, se efectuează în prezent lucrări de reabilitare la etajele III şi VIII, unde îşi vor desfăşura activitatea secţii de interne, de hematologie şi de dermatologie. În paralel, aripa dreaptă a parterului spitalului este supusă unor lucrări de reamenjare, pentru înfiinţarea unei unităţi de primire a urgenţelor. Potrivit dr. Gheorghe Carp, managerul unităţii sanitare, lucrările vor fi finalizate până la sfârşitul acestui an. Ec. Emil Dorel Popovici Muţ, manager al Spitalului Clinic Judeţean Oradea, ne-a declarat că aşteaptă ordinul de instalare în funcţie al ministrului Sănătăţii Publice, după care va decide împreună cu membrii comitetului director ce proiecte se vor afla în atenţia conducerii pentru următoarele luni. "Până atunci, ne vom orienta atenţia spre proiectele aflate acum în derulare: reabilitarea Unităţii de Primire a Urgenţelor, efecturea unor lucrări de renovare a subsolului şi înlocuirea tâmplăriei PVC din cadrul Staţionarului I şi a unor ascensoare de la ambele clădiri ale unităţii sanitare", a mai precizat proaspătul manager al spitalului.
Spitalul Municipal Salonta a reuşit să stingă datoriile integral de câteva luni, "aceasta în condiţiile în care unitatea dispune de cel mai mic tarif pe caz ponderat din judeţ, în valoare de 836 RON", ne-a spus managerul unităţii, jr. Adrian Haţegan. Acesta a mai precizat că, în următorul an, reabilitarea infrastructurii se află pe primul loc între proiectele aflate în vederea conducerii spitalului.
Pentru managerul Spitalului Clinic de Recuperare Medicală Băile Felix, jr. Ritli Laszlo Csongor, primul pas va fi culegerea informaţiilor prin întruniri cu şefii de servicii şi de secţii, având în vedere, că acesta deţinea până acum, funcţia de şef al Serviciului Resurse Umane la o altă unitate sanitară, Spitalul Clinic de Neurologie şi Psihiatrie Oradea. "Oricum, printre primele lucruri care cred că ar trebui realizate este obţinerea unei finanţări mai bune începând de anul următor", a adăugat jr. Ritli Laszlo Csongor.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.