Când un prieten te trădează
Preşedintele PSD Bihor, Mihai Bar, consideră că a greşit atunci când a acceptat, înaintea alegerilor locale din 2000, ca Gavrilă Ghilea să ocupe o poziţie fruntaşă pe lista de candidaţi pentru Consiliul Local Oradea.
"Ghilea are dreptate când mă acuză de incompetenţă, când un om pe care-l consideri prieten de familie te trădează. E vorba de Ghilea, Popuş, primarul din Bunteşti - Sorin Degău, primarul din Tărcaia - Aurel Ille şi Ioan Balint, primarul din Uileacu de Beiuş. Când au simţit că dau de greu au luat-o la sănătoasa, după ce i-am primit de atâtea ori la mine în casă", a declarat Mihai Bar. În ceea ce priveşte afirmaţia de săptămâna trecută cu privire la sesizarea instituţiilor de control referitoare la câştigarea lucrărilor de pavare a străzii Republicii pietonale de către firma al cărei acţionar este actualul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Bihor, liderul PSD Bihor a făcut pasul înapoi, constatând că legea permite acest lucru. "Suntem în situaţia în care, dacă ajungi primar, poţi să semnezi contracte la firma la care eşti acţionar. Mi-e ruşine dacă am contribuit la adoptarea acestei legi", a precizat Bar.
În altă ordine de idei, liderul PSD Bihor s-a arătat foarte revoltat că o mare parte a societăţii a comentat în mod nefavorabil decizia social-democraţilor de a încheia un protocol de colaborare cu PRM, determinând conducerea centrală să facă pasul înapoi, cooperarea urmând să se rezume doar la nivelul Pralamentului. "PRM este un partid nedemocratic numai pentru că aşa am hotărât noi", a declarat, indignat, Bar.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.