Intenţia autorităţilor publice locale de a construi un complex sportiv în Oradea vine ca o mănuşă reprezentanţilor firmei Keviep, care s-au şi grăbit să-şi ofere serviciile pentru construirea acestuia. Proiectul nu este unul oarecare, fiind vorba de un complex sportiv multifuncţional de mare capacitate, de aproximativ 4.000-4.500 de locuri, cuprins într-un amplu program naţional ce vizează construirea a opt astfel de săli de sport în ţară. Parcă uitând de calitatea cel puţin precară a lucrărilor efectuate de firma Keviep, începând de la groapa ecologică - care nu corespunde standardelor naţionale în domeniu - şi până la tranşeele lăsate în urmă pe arterele orădene, printre care cetăţenii de rând face zilnic slalom, o parte din aleşii urbei au primit cu braţele deschise iniţiativa vecinilor noştri din Ungaria de a-şi demonstra din nou "măiestria" în domeniul construcţiilor. Şi pentru ca "oferta" să se întâlnească în mod fericit cu "cererea", printr-o hotărâre luată în cadrul şedinţei Consiliului Local Oradea de la sfârşitul lunii aprilie, s-a decis acordarea avizului de principiu pentru "Centrul comercial şi de divertisment Lotus Market", care va fi construit în vecinătatea complexului comercial omonim, tocmai pe gustul aceloraşi aleşi locali la care Keviep găseşte întotdeauna înţelegere. Acest contract ar fi o veritabilă "bulă de aer" pentru firma ungară, având în vedere că autorităţile locale din alte oraşe importante din Ardeal, în speţă Arad şi Timişoara, s-au convins de "profesionalismul" celor de la Keviep, refuzându-le contracte importante în aceste zone. După cum decurg lucrurile pe malurile Crişului Repede, se pare însă că şi de această dată "strigătele de ajutor" ale celor de la Keviep vor fi auzite de aleşii noştri. Poate din pricina faptului că vorbesc aceeaşi limbă: "Limba banilor"...