Campanie de prevenire a consumului de droguri
În timp ce Sişu (La Familia) are probleme cu oamenii legii din cauza drogurilor, colegul său de trupă, Puya, se implică în campanii împotriva consumului de stupefiante. Artistul hip hop Puya, unul din membrii trupei „La Familia”, desfăşoară în perioada 13 octombrie - 2 decembrie, în parteneriat cu Asociaţia Română Anti-Sida (ARAS) şi TVR 2, o campanie de prevenire a consumului de droguri în rândurile tinerilor, cu mesajul „Învaţă să alegi”. Astfel, Puya şi educatorii de sănătate ai Asociaţiei Române Anti-SIDA (ARAS) au poposit timp de două zile la Oradea unde, în cadrul Liceului Pedagogic "Iosif Vulcan"din Oradea, în baza campaniei "Învaţă să alegi", au purtat o serie de discuţii cu liceenii orădeni.
În cadrul unei conferinţe de presă care a avut loc miercuri, între două forumuri desfăşurate în cadrul Liceului Pedagogic "Iosif Vulcan", reprezentanţii Asociaţiei Române Anti-SIDA (ARAS), artistul hip-hop Puya, reprezentanţii Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog (CPECA) Bihor, precum şi numeroase cadre didactice şi inspectori şcolari, promotorii campaniei "Învaţă să înveţi!", au discutat cu cei prezenţi la eveniment, paşii campaniei, concluziile în urma forumurilor organizate, respectiv date statistice privind consumul de droguri în rândul tinerilor din România. "Am avut discuţii interesante cu elevii din Oradea. Forumurile organizate de noi au constat în comportamentele sănătoase, riscurile asociate consumului de droguri şi prevenirea infecţiilor cu transmitere sexuală în rândul tinerilor. Campania urmăreşte promovarea comportamentelor sănătoase în rândul tinerilor din mediul şcolar şi extraşcolar prin intermediul unor forumuri de discuţii cu liceeni, evenimente media. În cadrul ei tinerii sunt informaţi despre comportamentele cu risc de infectare HIV sau alte infecţii cu transmitere sexuală, riscurile asociate consumului de droguri”, a precizat Puya, unul dintre membrii trupei La Familia.
"Învaţă să alegi!" este o campanie susţinută de Fondul Global de Combatere a HIV/SIDA, TBC şi Malariei, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării. Campania vizează 20 de oraşe din ţară, unde au loc discuţii libere cu elevii despre folosirea prezervativului, urmările pe care le are sexul neprotejat şi consumul de droguri.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.