Ministerul Justiţiei a semnat, recent, cu firma Intrarom, contractul de furnizare de echipamente IT necesare în sistemul judiciar, produsele software urmând să fie livrate către instanţele şi parchetele din ţară până în data de 20 martie. Suma totală la care se ridică achiziţionarea tuturor echipamentelor necesare este de 22 de milioane de euro, instanţele din judeţul Bihor urmând să intre în posesia unui număr de peste 240 de calculatoare. Una dintre problemele cu care se confruntă sistemul judiciar din România este lipsa tehnicii necesare pentru desfăşurarea în bune condiţii a activităţii angajaţilor instanţelor. Lipsa dotării este resimţită şi în cadrul instanţelor din judeţul Bihor, în unele cazuri, cum ar fi Curtea de Apel Oradea, ajungându-se în situaţia ca grefierii să îşi aducă la serviciu calculatoarele proprietate personală pentru a putea lucra. O dată cu semnarea contractului de furnizare de echipamente, în teritoriu vor ajunge nouă mii de calculatoare, 200 de laptopuri şi 524 de servere. Instanţele din judeţul Bihor vor beneficia de aproximativ 240 de computere, după cum urmează: Curtea de Apel Oradea - 88 de calculatoare, Tribunalul Bihor - 80 de calculatoare, iar Judecătoria Oradea va intra în posesia unui număr de 78 de calculatoare. Alte zeci de echipamente vor ajunge la instanţele din judeţ, respectiv la judecătoriile Aleşd, Beiuş sau Marghita. O altă etapă a informatizării sistemului judiciar va fi crearea, până la finele anului 2007, a unei reţele informatice securizate, prin care să fie interconectate toate instituţiile sistemului judiciar. Tot până la sfârşitul anului 2007, va fi aplicată o politică de securitate comună la nivelul întregului sistem judiciar.